Cumhurbaşkanı Erdoğan sanatçılarla iftar programında buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Beşiktaşta bulunan Dolmabahçe Sarayında sanatçı, oyuncu ve meşhur isimlerle düzenlenen iftar programında bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan programda bir konuşma yapmış oldu.

KÜLTÜR İNSANLARI VE SANATÇILAR MEDENİYET LOKOMOTİFLERİDİR

Uygarlık dediğimiz ve tarifi bile kolay olmayan kavramın en mühim unsurlarından biri de kültür sanattır diyen Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

* Gelişme yolunda ilerleyen toplumları birbirlerinden ayıran, emsalsiz yanlarını en iyi şekilde ortaya koyan fark mimariden müziğe geniş bir yelpazeye yayılan kültür sanat ürünleridir.

* Dolayısıyla kültür insanları ve sanatçılar, toplumların kendi renklerini oluşturabilmeleri ve onun da ötesinde bunu tüm dünyaya yansıtabilmelerini elde eden uygarlık lokomotifleridir.

* Teknoloji alanındaki gelişmeler herhangi bir renk vermeden, insanlığın ortak malı olmakla beraber kültür ve sanat ürünleri değdikleri her yere kendi emsalsiz mesajlarını taşırlar.

* Uygarlık mi insanı biçimlendirir? İnsan mı uygarlığı oluşturur? sorusu insan ortak paydası üstünde şekillenerek aslına bakarsak kendi yanıtını veriyor.

SANATÇI TOPLUMUN AYNASIDIR

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

* Sanatçılarımız icra ettikleri sanat branşının ötesinde işte bu şekilde büyük bir misyonun işte bu şekilde mühim bir sorumluluğun sahibidirler. Esasen sanatçı toplumun aynasıdır. Toplumun birikimi, zevki, derdi, düşsel sanatçısını biçimlendirir, yönlendirir.

* Türkiye bir dönemine damga vuran geçmişiyle bağlarını tümüyle kopartma anlayışının en büyük bedellerinden birini kültür ve sanat alanında ödemiştir. Közün üstüne ne kadar toprak atarsanız atın, maya sağlamsa içten içe yanmayı sürdürür.

* Milletimiz de sanatına, sanatçısına kültür ürünlerine haiz çıkarak kendi tarzını, kendi sentezini oluşturarak bu yıkıcı ve kurak periyodu aşmasını bilmiştir. Bu vesileyle müzik başta olmak suretiyle sanatın her alanında verdikleri eserlerle duayen sıfatını hak eden tüm sanatçılarımızı tazimle, dualarla yad ediyoruz. Onlardan aldıkları bayrağı gururla taşıyan sanatçılarımıza başarılar diliyoruz.

EN HAYATİ GÖREVLERDEN BİRİ ARTIK SANATÇILARIMIZA DÜŞÜYOR

Erdoğan sözlerini şöyleki sürdürdü:

* Gençlerimizin geleneksel sanatlarımızdan müziğe kadar her alanda asırlık birikimleri çağdaş yorumlarla harmanlayarak ortaya çıkardıkları ürünleri de yakından takip ediyoruz.

* İnternetin ve toplumsal medyanın verdiği imkanları kullanarak bu eserleri kendi halkımız yanında tüm insanlığın beğenisine sunan sanatçılarımızla gurur duyuyoruz. İlhamını bu topraklardan, bu milletten, bu medeniyetten alan hiçbir sanat eserinin başarısız olmayacağına inanıyorum. Ikimiz de verdiğimiz desteklerle daima sanatçılarımızın yanında yer aldık. Yer almayı sürdüreceğiz.

* Korsanla mücadeleden telife, tiyatrodan beyaz perdeye kadar pek oldukca değişik başlık altında verdiğimiz desteklerle sanatçılarımızın alın terine haiz çıkıyoruz.

* Son olarak Ankarada Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının yeni binasını, İstanbulda Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezini hizmete açarak ülkemize dünya genelinde sanat merkezlerini kazandırdık. Büyük ve kuvvetli Türkiyenin inşasında en yaşamsal görevlerden biri artık sanatçılarımıza düşüyor.

* Kültür ve sanatla taçlandırılmamış bir kalkınma hamlesi bir tek taştan, betondan, demirden, camdan, metalden ibaret kalır. Oysa biz bir tek kuru kuruya bir kalkınma hamlesi değil, bir uygarlık ihyası peşindeyiz. Bunu da inşallah sizlerle beraber başaracağız.

ÇOK SAYIDA SANATÇI KATILDI

İftar programına Kalemkar Semih İrteş, piyanist Güher Pekinel ve Süher Pekinel, İbrahim Tatlıses, akademisyenler Uğur Derman ve Çiçek Derman, bestekar Amir Ateş, tanrısal sanatçısı Sami Özer, piyanist-besteci Büşra Kayıkçı, yazar Gülseren Budayıcıoğlu, yönetmen Mesut Uçakan, hattat Hasan Çelebi, fotoğrafçı İzzet Keribar, yazar Gülper Refiğ, YouTuber Merve Özkaynak, rap sanatçısı Resul Aydemir, Karadenizli sanatçı Ekin Uzunlar ile Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Coşkun Sabah, Demet Akalın, Hülya Avşar, Yavuz Bingöl, Ümit Akyürek, Müşerref Akay, Yonca Evcimik, Ahmet Selçuk İlkan, Tamer Karadağlı, Metin Şentürk, Gamze Özçelik, Şafak Sezer, Alişan Tektaş ve Şükriye Tutkun başta olmak suretiyle oldukca sayıda sanatçı katıldı. DHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir