Covid-19 sonrası bel ve boyun ağrıları arttı

Bugüne dek milyonlarca insanı etkileyen Covid-19 virüsü, hastalığı hafifçe atlatanlarda bile uzun dönem etkileriyle problem yaratmaya devam ediyor. Hastaların iyileştikten bir süre sonrasında bitkinlik, nefes darlığı, çarpıntı şeklinde hastalıkların yanı sıra bel, boyun ve sırt ağrısı şeklinde problemler de yaşadığını belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Aybars Akkor, bu şikayetlerde ne süre doktora başvurulması icap ettiğini ve tedavi yollarını şu şekilde söyledi…

Sebepleri nedir?

Hepimizin ara sıra bel ve boyun ağrısı yaşarız. Bunların yalnız ufak bir kısmı fıtıklardan oluşur. Bir çok niçin strese maruz kalma, kas tutulmaları ve eklem kaymalarıdır. Bilhassa son zamanlarda Covid-19 sebebiyle hasta olanlarda tamamen iyileşme olsa bile bel ve boyun ağrılarının devam ettiğini görüyoruz.

Ne olursa olsun ameliyat gerekir mi?

Meydana getirilen muayenede hastada acil felce doğru bir gidiş tespit edilirse ameliyat kaçınılmazdır. Sadece ameliyata gerekseme duyulmadığı durumlarda yapılacak en iyi tedavi iğne tedavisidir. İğne problem neredeyse direkt o bölgeye yapılır. İğnenin en doğru yere yapılabilmesi ve herhangi bir irin kapmasını önlemek için ameliyathanede röntgen altında yapılması gerekir. Hasta 5 dakikalığına uyuşturulup iğne öyleki yapılır. Üstelik bu tedavide hasta iğneyi görmez, hissetmez. Otuz dakika sonrasında da hastaneden çıkıp, ertesi gün kolaylıkla işine, düzgüsel hayatına devam edebilir. Hasta iğne yapıldıktan sonrasında 10 gün içinde muayene edilir ve durumuna nazaran kayropraktik, manuel terapi yada fizik tedaviye devam edilir. Ameliyat tavsiye edilen hastaların çoğunun da bu yöntemle iyileştiğine şahit oluyoruz. Eğer hasta mutlak ameliyatlık bir düzeyde değilse iğne tedavisi yüzde 90’a yakın bir tedavi sağlar. Tam iyileşmeyi ise devamında yapılacak kayropraktik, fizik tedavi şeklinde yöntemler tamamlar. Doktor lüzumlu görürse D vitamini ve magnezyum takviyeleri de tavsiye edilebilir.

Ne süre doktora başvurulmalı?

Bilhassa kas tutulmalarında birkaç günlük istirahat, kas gevşetici ilaçlar, sıcak tutma ile bu ağrılar düzelir. Eğer ağrılar uygulanan rahat tedavilere karşın üç günden fazla sürüyorsa kesinlikle bir uzman doktora başvurulmalıdır. Çekilecek MR ile kolaylıkla teşhis konulur. Üç günden fazla devam eden bel ağrılarında karşımıza en sık bel fıtıkları, bel kaymaları ya da tekrarlayan eklem kaymaları çıkar. Uzunlukta ise boyun düzleşmeleri, boyun fıtıkları yada eklem kaymaları en sık rastladığımız rahatsızlıklardır. Ek olarak boyun hastalıklarında şiddetli sırt ağrılarına sebep olan fibrozit denilen kas yumaklarına da rastlayabiliyoruz. Covid-19 geçirenlerde bilhassa sırt bölgesinde bu fibrozitleri çoğunlukla görüyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir