Covid-19 damar sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Ateş, öksürük, nefes darlığı, eklem ağrıları Covid-19 ile ilişkili en yaygın işaretler olsa da, emareler bunlarla sınırı olan değildir. Her geçen gün daha çok data elde edildikçe, coronavirüsün vücuttaki birçok değişik sistemi etkilediği ortaya çıkıyor. Peki Covid-19 damar sağlığımızı iyi mi etkiliyor? İşte Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Arnaz’ın bu soruma yanıtı…

BELiRTiLERi NELERDiR?

Covid-19 bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hem üst hem de alt solunum sistemleri tehlikeye girebilir ve bu da öksürme, nefes darlığı, nefes almada güçlük, boğaz ağrısı benzer biçimde en yaygın solunum yolu emarelerine neden olur. Öteki emareler içinde vücut ağrıları, titreme, bitkinlik, tat ve/yada koku kaybı, mide bulantısı ve ishaldir. Araştırmacılar ve doktorlar, bu semptomlara ek olarak, Covid-19’un vasküler sistemi (damar sistemi) de etkilediğini keşfettiler.

Tüm dolaşım sistemini içeren vasküler sistem emareleri şunlardır:

Artmış kan pıhtılaşması

Artmış inme sayıları

Covid’in niçin olduğu ayak parmaklarında morarma.

NE ZAMAN TEDAVi EDiLMELi?

Hastaların pandemide varis ve venöz yetmezlik benzer biçimde sorunları dikkatsizlik etmemeleri gerekir. Maske, mesafe ve hijyen benzer biçimde coronavirüsten korunmada en etkili yöntemlere dikkat edilmesinin yanı sıra, kişilerin ek hastalıklarına da yönelik tedavilere ehemmiyet vermeleri gerekir. Varis hastalığı da bu hastalıklardan biridir. Meydana getirilen kısa dönemli çalışmaların neticeleri, varisin ve venöz yetmezliğin kalp ve damar cerrahi uzmanları tarafınca teşhis ve tedavisinin, en erken dönemde yapılması icap ettiğini ortaya koymuştur.

DAMARLAR NASIL ETKiLENiR?

Covid-19 enfeksiyonu esasen damar duvarının iç yapısını şu demek oluyor ki kanın temas etmiş olduğu yüzeyi etkileyerek o bölgede pıhtılaşmaya sebep olur. Eğer pıhtılaşma bacak toplardamarlarımızda gelişirse derin ven trombozu ve buna bağlı olarak pulmoner emboli dediğimiz akciğere pıhtı atması benzer biçimde yaşamı tehdit eden sonuçlar ortaya çıkabilir, varis oluşumuna kadar yeni hastalıklar gelişebilir.

Pıhtılar süre içinde vücut tarafınca eritilse de bu süreçte damarlarımızdaki kanın tek yönde kalbe doğru akmasını elde eden kapakçıklar zarar görür, kan akışı ters yönde de akmaya adım atar, bacak damarlarımızdaki tazyik artar, damarlarımız genişler ve varisli görünüm oluşur.

Netice olarak Covid-19 damarlarda pıhtılaşmaya yol açarak yeni varislere yada mevcut varis hastalığının daha da ilerlemesine sebep olabilir. Sadece biz Covid-19’un bu yolla varis oluşturmasından oldukça karantina tedbirleri neticesinde oluşan hareketsiz yaşam tarzının yol açmış olduğu varislerle daha oldukça karşılaşmaktayız.  Zira evde olmak, fena beslenme alışkanlıkları edinmenize ve bu da kilo almanıza yol açmış olabilir. Kilo alımı, damar duvarlarınıza baskı uygulayabilir, potansiyel olarak daha çok hasar yaratabilir ve varisli damar riskinizi artırabilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.