Corona virüsü ile ilgili korkutan araştırma: Hücreler piroptoza uğrayabilir

ABD merkezli Boston Hastanesi ve Şimal Londradaki Royal Free Hastanesi tarafınca ortaklaşa yürütülen bir araştırma, corona virüsü ile enfekte olmuş hücrelerin piroptoza uğrayabileceğini şu demek oluyor ki enfeksiyon ve inflamasyona bağlı programlı ölüme niçin olabileceğini ortaya koydu.

Bilim adamları, bu buluşun, yeni tedaviler oluşturmalarına destek olabileceğini de altını çizdi.

Meydana getirilen araştırmalarda, hastaneye kaldırılan 10 kişiden 8indi hücre ölümü görüldüğü bu durumun virüsün akciğerlere ve öteki organlara iyi mi bu kadar hasar verebildiğini açıklamış olduğu ifade edildi.

Araştırmalarda bağışıklık sisteminin virüsü dışarı atmaya çalıştığında, vücudun kırılgan bölgelerinde iltihaplanmayı tetikleyebilecek tehlikeli parçacıkları kan dolaşımına bırakabileceği bulunmuş oldu.

ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİNE YOL AÇABİLİYOR

Sitokin fırtınası olarak adlandırılan benzer durumun uzun süredir Covid enfeksiyonuna cevap olarak ciddi hasara niçin olduğu ve çoğu zaman çoklu organ yetmezliğine yol açmış olduğu biliniyordu, sadece corona virüsün piroptoza niçin olduğu ilk kez kanıtlandı.

Araştırmanın Boston Çocuk Hastanesi ile beraber yürütülmüş olduğu Şimal Londradaki Royal Free Hastanesinde danışman hepatolog Dr Gautam Mehta, Bu mühim bir bulgu bu sebeple şu anda Covid tedavilerimizin tamamı kendisine yönelik. Eğer hastalığa yol açan süreci hedeflersek, aşıların etkili olmadığı hastalarda bile işe yarayan etkili bir tedavi geliştirebiliriz. dedi.

Alev ateş hücre ölümü anlamına gelen piroptoz, çoğunlukla ciddi karaciğer hastalığı olan kişilerde görülür. Bakterilerin bağırsaktan karaciğere sızmasıyla hastalık adım atar. Tehlikeyi algılayan bağışıklık sistemi, karaciğer hücrelerinde piroptoz başlatır. Hücreler, bağışıklık sisteminin saldırmış olduğu ve karaciğer yetmezliğine neden olan kimyasalları özgür bırakırlar.

Uzmanlar ek olarak, alkolün kötüye kullanımını tedavi etmek için kullanılan disülfiram ve çoğunlukla multipl sklerozlu hastalara verilen dimetil fumarat da dahil olmak suretiyle piroptozla savaşım ettiğine inanılan birkaç ilaç bulunduğunu deklare etti.

Dr Mehta, “Bunlar kolayca kolayca bulunan uygun fiyatlı ilaçlar. ifadelerinde bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.