Corona geçirmek kronik böbrek yetmezliği riskini 3 kat artırıyor

Pandeminin üçüncü yılına girmek suretiyle olduğumuz bugünlerde, Kovid-19un vücutta yarattığı uzun vadeli etkilerine dair yeni veriler de ortaya çıkmaya başladı. Son olarak Amerikan Nefroloji Derneği tarafınca geçen Eylül ayında gösterilen araştırmaya gore, bilhassa 65 yaş üstü kesimde, hastaneye yatmasa dahi, Covid-19 geçirmiş olmak, uzun solukta böbrek yetmezliğine yol açma riskini artırıyor.

Bugüne dek Covid-19 enfeksiyonunun, geçici olarak böbrekte hasar yarattığı ve tedavilerden sonrasında böbreklerin normale döndüğü biliniyordu. Sadece bu yeni emek harcama, hastalığın uzun solukta de kronik böbrek hastalığı riskini artırabildiğini ortaya koydu. 10 Mart Dünya Böbrek Günü sebebiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Üyesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü, Nefrolog Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu ile Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

BÖBREKLERDEKİ ETKİSİ 6 AY SONRA BİLE SÜRÜYOR

Amerikan Nefroloji Derneğinin Dergisinde gösterilen Uzun Süreli COVIDde Böbreğe İlişkin Sonuçlarö başlıklı araştırmada, ülke genelindeki Gazi Hastanelerine başvuran bilhassa 60 yaş üstü adam hastaların verileri seyredildi. Meydana getirilen analizleri değerlendiren Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, şu detayları verdi: ABD St Louisde gerçekleştirilmiş bir emek harcama verileri bunlar.

Orada ve tüm ABDdeki Gazi Hastanelerine başvuran hastalardan elde edilmiş ve Covid geçiren bir grupla, Covide yakalanmayıp başka şikayetlerle hastaneye başvuran hastalar, 6 aylık bir süreç içinde böbrek hastalığı gelişme riski ya da mevcut böbrek hastalığının ilerlemesi açısından kıyaslanmış. 90 bine yakın Covid geçiren hastalara karşılık 1,5 milyona yakın Covid dışı hastanın kayıtları incelenmiş ve 6 ay süresince izlenmiş. Burada da Covidi evde geçirenler, hastanede geçirenler yada yoğun bakımda yatanlar şeklinde bir kategorilendirme yapılmış. Emek vermeyi yaparken de (böbrek hastalıkları açısından) 29 değişik parametreyi de birbiriyle eşit hale getirmişler ve oldukça ince analizler yapılmış.

Emek verme gösteriyor ki Covidi ne kadar ağır geçirirseniz, iyileştikten 6 ay sonrasında dahi böbrek üstündeki tesirleri devam ediyor. Bu emek harcama bizlere gösteriyor ki bir kere Covid geçirince, iyileşseniz de genel sıhhat kontrolü yaparken böbreklere de baktırmayı unutmamamız icap ettiğini göstermiş oldu. Böbrek hastalığı riski açısından şimdiye dek hep hipertansiyon, şeker hastalığı şeklinde risk faktörlerinden bahsederken, bundan bu şekilde Covid geçirmiş olmak da parametreler içinde yer alacak şeklinde görünüyor.

PANDEMİDE KULLANIMI ARTAN BİTKİSEL ÜRÜNLER BÖBREĞİ TEHDİT EDİYOR

Türk Nefroloji Derneğinin de böbrek hastalarında Covid geçirmiş olmanın yarattığı etkilere dair bir emek harcama yürütüldüğünü de vurgulayan Prof. Dr. Kazancıoğlu, Bu çalışmanın ikinci aşamasında da aslına bakarsak Covid geçiren hastalar ile geçirmemiş kişilerin böbrek hastalıkları açısından iyi mi farklar oldu, var ise böbrek hastalıkları daha mı kötüleşti diye bazı analizler hayata geçirmeye çaba ediyoruz dedi.

Bitkisel takviye yada vitaminlerin böbrek sağlığını tehlikeye atabileceğini de belirten Prof. Dr. Kazancıoğlu, Vücut direncimizi koruyalım, hastalık bizlere bulaşmasın kaygısıyla hakikaten bazı ürünler, takviyeler, bitkisel ürünlere ciddi bir yöneliş oldu. Onu içelim, bu vitamini alalım diyerek bu ürünler kontrolsüzce kullanıldı. Fakat ilaçların yada kullandığınız takviyelerin dozu fazlaca mühim. Her ilaç yada takviye ürün, her insana iyi gelmeyebilir. Kullandığınız başka ilaçlar olabilir, onlarla etkileşimi olabilir, yan etkisinde bırakır yapabilir, bununla birlikte bunların vücuttan atılım yolu da böbrekler ve böbreğe gereksiz bir yük bindirip onun daha acele yorulmasına ya da bozulmasına yol açabilir. Bu mevzuda en büyük veri gene geçtiğimiz aylarda Çinden geldi.

Çin tıbbında bitkisel ürünlerin şuursuzca kullanılması sonrası ortaya çıkan akut böbrek hasarı olguları sunuldu. Artık bitkisel ürünlerle ortaya çıkan böbrek hasarı tablosu tanıma var bizim kitaplarımızda dedi.

HALA BÖBREĞE İYİ GELİYOR DİYE İNEK İDRARI İÇEN VAR

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk ise halk içinde böbreğe iyi geleceği düşünülerek halen değişik değişik yöntemlere riayet edildiğini ve bunun da tam tersine böbrek sağlığını tehlikeye attığını söyleyerek şunları kaydetti:

İnek ve deve idrarı böbrek şikayetleri için başvurulan yöntemlerden biri. Fakat bizim daha ziyade denenmiş ve kabul görmüş bitkisel ürünlere değinmemiz lazım. Bunu da uzmanlara sorarak yapmak lazım. Olay sayıları 30 binlerin altına inmeye başladı. Herkeste bir rahatlama görülüyor. Aşılanma oranımız üçüncü doz değil, iki dozda bile yüzde 65lerde. Dolayısıyla işi sıkı tutmaya devam etmemiz gerekiyor. Hele ki riskli grubun başlangıcında gelen böbrek nakli geçirmiş olanlar, böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize girenler ya da kronik böbrek hastalığı bulunanların bilhassa fazlaca dikkat etmesi gerekiyor. Ne olursa olsun maske kullanmaya devam etmelerini söylüyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.