Çocukların yoksul olduğu ülkeyiz

Son dönemde oldukça süratli artan yoksullaşma Türkiye’de ilkin en kırılgan durumdaki evlatları vuruyor. Türkiye bugün yüzde 22.7’lik oranla evlatların en yoksul olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) üyesi ülke. Dünya Bankası tahminlerine gore besin enflasyonundaki her 1 puanlık artış, dünya genelinde derin yoksul sayısını 10 milyon şahıs artırıyor. Türk-İş verilerine gore mart itibarıyla son bir yılda Türkiye’de besin fiyatlarının yüzde 76.4 arttığı dikkate alındığında durumun vehameti ortaya çıkıyor.

5 ÇOCUKTAN BİRİ

Türkiye’de bugün her 5 çocuktan biri derin yoksulluk sorunları ile yüzleşiyor, kafi ve besleyici gıdaya ulaşamıyor. Bu aşamada yapılacak en acil eylemin, bir an ilkin okullarda kamunun öğle yemeği hizmeti sunması olduğu belirtiliyor. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo, “2019 yılından beri Ulusal Eğitim Bakanlığı başlattık başlatıyoruz diyor fakat bir gelişme yok. Sıhhat Bakanlığı okullarda parasız beslenme programını 2020 için planlıyordu sadece bir türlü hayata geçiremedi. Fakirliğin yoğunlaştığı bölgelerden başlanarak bir an ilkin okul yemeği uygulaması başlatılmalı, gıdaya erişemeyen milyonlarca çocuk bu sayede en azından günde bir kez kafi bir gıda alabilmeli. Dayanışmanın da bittiği bir döneme girdik şundan dolayı komşu da aç” ifadesini kullandı.

Geçen hafta CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da mevzuyu gündeme getirerek, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebi ile verdiği sual önergesinde parasız çocuk beslenme programının niçin bir türlü başlatılamadığını sordu.

Besin yoksulluğu çeken çocuk dersten geri kalıyor

Son dönemde bilhassa yoksulluğun arttığı bölgelerde çocuklar okula aç gidiyor. Evinde kafi beslenemeyen çocuğun hiç olmazsa okulda sıhhatli beslenmeye erişmesi icap ettiğini vurgulayan Hacer Foggo, “Yetersiz beslenme beyin hücrelerinin gelişimini, büyümeyi durdurur. Açlık çeken çocuklar okula odaklanamazlar. Bundan dolayı bir an ilkin okullarda parasız beslenme programları hayata geçirilmeli” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir