Çocuğun tutuklamasına karşı çıktığı için başına gelmeyen kalmadı

Geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını kaybeden eski Diyarbakır ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre’nin yargı içinde etkin bir grup tarafınca saygınlık operasyonuna maruz kalmış olduğu iddia edildi.

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün Diyarbakır’a atanan Başsavcı Güre, hain FETÖ’cülere karşı amansız bir operasyona girişti. Asker, polis, yargı mensubu başta olmak suretiyle birçok kamu görevlisine işlem yaptırdı. Sadece bu operasyonların ucu bazı AKP’li siyasilerin yakınlarına kadar uzanınca dengeler değişti.

Güre, kendisini arayıp tutuklanması ihtiyaç duyulan kişiler hakkında adli denetim talebinde bulunan, mal varlığına önlem konulduğu için önlem kararlarının kaldırılmasını isteyen bazı AKP milletvekilleri ile Hakkaniyet Bakanlığı çalışanlarının tüm taleplerini reddederken, telefonlarını bile açmadı. Güre, “Arkasında siyasal güç olanları özgür bırakıp, sokaktaki Ahmet efendiye işlem yaparsak eğer, bunu vicdanımıza anlatamayız” dedi.

MÜFETTİŞ ÜÇ KEZ SORUŞTURDU AMA İÇİ BOŞ ÇIKTI

Başsavcı Güre’nin Diyarbakır’dan alınması için bazı siyasilerin de içinde yer almış olduğu HSK ve Hakkaniyet Bakanlığı nezdinde mahalle baskısı oluşturuldu. Güre için, “Diyarbakır’a zarar veriyor, kafatasçı bir adam. Başına emir, kimseyi dinlemiyor, vekillerin telefonuna çıkmıyor” denildi. Diyarbakır’da 3 yıl vazife yaptıktan sonrasında İzmir Başsavcılığına atanınca FETÖ borsası iftirasıyla HSK’ ya şikayetler yağdı. HSK 2. Dairesi bununla ilgili Diyarbakır’da değişik tarihlerde üç kez müfettiş gönderip rapor istedi.

16 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN TUTUKLANMASINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Müfettişlerin incelemeye almış olduğu dosyalarda Güre’nin bizzat işlem yaptırdığı bu kişilerin tamamının FETÖ üyeliğinden mahkum olduğu, aksini gösterecek hiçbir emare bulunmadığı tespit edildi. Bu kez hususi yaşama direkt müdahale olacak şekilde müfettişler Diyarbakır’a gönderildi ve Adalet sarayı lojmanlarına giden müfettişler Güre’nin Diyarbakır’dayken hususi yaşamıyla ilgili lojman kapıcısını sorguladı.

ERDOĞANIN AVUKATLARI ISRAR ETTİ

Buradan da eli boş dönen müfettişler gene iddiaların soyut bulunduğunu rapor etti. Son olarak İzmir Başsavcılığı görevinde bulunurken 2013 senesinde attığı bir tweet sebebiyle Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 16 yaşındaki bir çocuğun gözaltına alınması için Başsavcı Güre’yi arayan Erdoğan’ın avukatları ısrarla tutuklama istedi.

BU TALEBİNİZ ASLINDA CUMHURBAŞKANINA ZARAR VERİYOR

Güre de, “Bu daha çocuk. Suçun işlendiği tarihte 15’i bitirip 16’ya girmiş. Ek olarak 2013 senesinde Erdoğan, Cumhurbaşkanı değildi. Dolayısıyla hakaret suçu oluşmuyor. Soruşturmaya kaydederiz, sadece tutuklama olmaz. Bu talebiniz bizzat sayın Cumhurbaşkanına zarar verir” diyerek bu talebi geri çevirince avukatlar durumu eski Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül ve yardımcısı şimdiki İstanbul Başsavcısı Şaban Yılmaz’a ilettiler.

DÜZ SAVCI OLARAK ATANDI

Gül ve Yılmaz’da bu durum hakkında informasyon aldı ve çocuk Güre’nin karşı çıkması sebebiyle tutuklanmaktan kurtuldu. Erdoğan’ın avukatları başta olmak suretiyle AKP’li siyasilerin taleplerini yerine getirmeyen Güre hakkında bu kez “Ardışık aramaya takıldı” iddiası ortaya atıldı ve arkasından Yargıtay’a düz savcı olarak atandı.

TÜMÜNDEN AKLANDI, 30 GÜN SONRA VEFAT ETTİ

Ardışık arama zamanı ise 22 Temmuz 2016 olarak kayıtlara geçirildi. Oysa FETÖ’nün ardışık uygulamasını 2012 senesinde sonlandırıp ByLock uygulamasına geçmiş olduğu ve arandığı iddia edilen tarihte ise Başsavcı Güre hain örgüte karşı Diyarbakır’da operasyonları yönetiyordu.

HSK 2. Dairesi 11 Mart’ta tüm iddiaların soyut olması sebebiyle soruşturma evrakının işlemden kaldırılmasına karar verdi, sadece Güre’nin iftiradan aklandığı luğu bir tek bir ay sürdü. 11 Nisan günü ise yüreği maruz kalmış olduğu linç uygulamalarını kaldırmayıp vefat etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir