Çırağan Caddesi’ndeki kanserli 112 çınar kesildi

Beşiktaşta Çırağan Caddesinde yol süresince uzanan çınar ağaçlarından 112 tanesi kansere yakalandıkları için köklerinden kesildi.

150-200 senelik ağaçların kesilmesiyle ilgili izahat icra eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kentsel Ekolojik Sistemler Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcısı Aydın Çetinkaya, ağaçların yerine yenilerinin dikildiğini belirtti. Hastalıklı toprağın dahi değiştirildiğine değinen Çetinkaya, ağaçların kesilmediği takdirde öteki çınarlara da hastalık sıçrayacağını dile getirdi.

YENİLEME PROJESİ KAPSAMINDA KESİLME KARARI ALINDI

Bilhassa can ve mal kaybı açısından hastalıklı ağaçların ciddi risk taşıdığına değinen Çetinkaya şu şekilde konuştu:

Toplamda 112 ağaç hakkında, yenileme projesi kapsamında kesilme sonucu alındı. Bunların 66 tanesi dikildi geri kalan 46 tane ağacın emekleri devam etmektedir. Çınar kanseri dediğimiz bir hastalık var. Bu mantar hastalığıdır.

Kökten yada yaralanmalardan dolayı gövdeden bununla birlikte da budamadan alınan ve yayılmaya başlamış olan bir hastalıktır. Buradaki tüm ağaçlarda da bu hastalık tespit edilmiştir. Bunlar uzman takımlar, fakülteden hocalar ve ziraat orman il müdürlüklerinden gelen arkadaşların tespitleri sonucu netleşmiştir.

Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Doğal olarak aynı şekilde doğa varlıklarından da komisyondan çıkan kararlar neticesinde yenilenme emekleri yapıyoruz. Şu anda 112 ağacın tamamı kesilmiştir. Bu ağaçlar kesilmese hepsi kurumaya yüz tutmuş, can ve mal güvenliği açısından fazlaca ciddi tehdit yapmaya başlamıştı.

Sonucunda burası SİT alanı, turizmin fazlaca yoğun olduğu bir bölge. Bu hastalıkla da kimyasal ile savaşım edemiyorsun, biyolojik mücadelesi de yok. Sadece bu şekilde mekanik savaşım ile alandan çıkartıp, yerine yenisi ile değiştirerek dönüşüm yapıyoruz. Buradaki ağaçlar 150-200 senelik ağaçlarımız vardı.

ÇOK ÜZÜLDÜK 

Caddede sık sık bisikletle gezdiğini ifade eden Murat Kuş, ağaçların kesildiğini görünce fazlaca üzüldüğünü belirterek, Doğal ki ağaçlarımızın kesilmesi doğayla ilgili her türlü fena haber, son günlerdeki zeytinliklerin maden açılması ile ilgili haberler, onlar da dahil olmak suretiyle bunlar maalesef fazlaca üzücü şeyler. Ben şahsen fazlaca üzülüyorum bunlar bizim geleceğimiz. Ağaç tabiat bizim için fazlaca mühim ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.