Cinsel saldırıdan hapis cezası almıştı… Üniversite soruşturma başlattı – Sözcü

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Araç-gereç Mühendisliği Kısmı’nde görevli, İran uyruklu, Yrd. Doç. Dr. H.M.Z.’ye 3 kız öğrencisine cinsel saldırıda bulunmuş olduğu nedeni öne sürülerek verilen 9 yıl 3 ay hapis cezası itiraz üstüne İstinaf Mahkemesi tarafınca usulen bozuldu. Mahkeme, devlet memuru olan H.M.Z.’nin tekrardan yargılanabilmesi için soruşturma izni gerektiğine karar verdi. Üniversite yönetimi, 7 yıl sonrasında yönetimsel soruşturma başlattı.

Cinsel saldırıdan hapis cezası almıştı… Üniversite soruşturma başlattı

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Araç-gereç Mühendisliği Kısmı’nde görevli Destek Doç. H.M.Z., iddiaya gore, 2015 ve 2016 yıllarında, 3 kız öğrencisine rahatsız etme ve cinsel saldırıda bulunmuş oldu.

Öğrencilerin kabahat duyurusu üstüne Urla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca başlatılan soruşturmanın peşinden H.M.Z. hakkında, 27 Eylül 2016’da, Urla 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel hücum’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından dava açıldı.

İddiaların ortaya çıkmasının peşinden devrin üniversite yönetimi, H.M.Z.’nin sözleşmesini iptal edip, iş akdine son verdi.

‘ELİMDEN ÇEKİP ÖPTÜ’

Dava kapsamında, tacize uğradıklarını iddia eden öğrenciler, mahkemede ifade verdi.

Talebe B.D., Destek Doç. H.M.Z.’nin danışman hocası bulunduğunu belirtip, “Bana ilk teması odasında beraber otururken oldu. Elimden birden çekip, beni öptü. Bunun üstüne, ‘Hocam lütfen tekrar bu şekilde davranışlarda bulunmayın, hoşlanmıyorum’ dedim. Bana, devamlı laboratuvarda ve odasında yakınlık gösteriyordu. ‘Sen benimsin’ dedi. H.M.Z., okulda beni gördüğünde devamlı el işaretiyle ‘kalbimdesin’ diyordu” dedi.

‘DENEYİN BAŞARILI OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE DUDAĞIMDAN ÖPTÜ’

Y.K. ise ifadesinde, okulun Araç-gereç Mühendisliği bölümünde yüksek lisans talebesi olduğu sırada hocası H.M.Z.’nin kendisini gözlem sonuçlarına bakmak için odasına çağırdığını belirtip, “O gün üzerimde elbise vardı. Odasına gidip, oturduktan sonrasında elindeki not defterini bacaklarımın üzerine koyup, bir şeyler yazmaya çalıştı. Yazmasına müsaade etmedim. Mayıs ayında beraber çalıştığımız bir deneyin başarı göstermiş bulunduğunu öğrenmemiz üstüne, odasında, yanaklarımdan tutarak dudağımdan öptü. Kendisine, bu yaptığının yanlış bulunduğunu söyledim. Başka bir süre da mutfakta bulaşıkları yıkarken arkamdan yanıma yaklaşıp, ‘aferin’ deyip sırtımı sıvazlamaya başladı. Sadece, aşağılara kadar inip, kalçama dokundu. Yaşadıklarımın şokuyla bu durumu hiç kimseye söyleyemedim” diye konuştu.

‘TEZİMİN YANACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN SES ÇIKARAMADIM’

P.D. ise sav hocası H.M.Z.’nin, deneylerde başarı göstermiş olunduğunda kendisini yanaklarından öptüğünü, durumdan rahatsız bulunduğunu söylemesine karşın bu tür eylemlerine devam ettiğini söylemiş oldu.

H.M.Z.’nin kendisine “Beni özledin mi” benzer biçimde mesajlar attığına da özetleyen P.D., tezinin yanacağını düşündüğü için bunlara ses çıkaramadığını kaydetti. Öte taraftan, duruşmalarda oldukça sayıda şahit da dinlendi. Tanıklardan bazıları H.M.Z.’nin öğrencileri rahatsız etme ettiğine tanık oldukları söylerken, bir kısmı da bu şekilde bir şeyi görmediklerini belirtti.

9 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Hakim kararını verip, H.M.Z.’ye 3 öğrencisine ‘cinsel hücum’ suçundan 9 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

H.M.Z.’nin B.D.’ye yönelik eyleminden dolayı oluşturulan ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan ise beraate hükmetti.

Mahkemenin 1 Mart 2018’de açıklamış olduğu gerekçeli sonucunda mağdurların sanığa kendi iffet ve namuslarını ilgilendiren bir mevzuda karacılık atmalarını gerektiren bir nedenin tespit edilemediği açıklandı.

Kararda, H.M.Z.’nin bu eylemleri nüfuzunu kullanarak yaptığının anlaşıldığına da yer verildi. Z.’nin avukatının karara itirazıyla dosya İstinaf Mahkemesi’ne gönderildi.

İzmir Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 15’inci Ceza Dairesi’nin 2019’un ekim ayında yapmış olduğu incelemede, H.M.Z.’nin devlet memuru olması sebebiyle, davaya devam edilebilmesi için soruşturma izni gerektiği belirtip sonucu usulen bozdu.

‘ADLİ SÜRECİN YENİDEN DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUZ’

B.D.’nin avukatı Tuğba Aydın, kararın bozulmasının peşinden aylardır üniversite bünyesinde yönetimsel soruşturma açılmasını beklediklerini ifade ederek, “2015 senesinde süregelen bu cinsel rahatsız etme olaylarının hukuk mücadelesi hala sürüyor. İstinafta, yargılamanın devam edebilmesi için üniversite bünyesinde yönetimsel soruşturma açılması gerektiği açıklandı. Sanık devlet memuru olduğundan, görevi sebebiyle işlediği bir kabahat hakkında soruşturma ya da kovuşturma yapılabilmesi için soruşturma izni lüzumlu. Bu kararın peşinden aylarca yönetimsel soruşturma açılsın diye bekledik. Son olarak, ilk rahatsız etme olaylarının başlamasından 7 yıl sonrasında nihayet soruşturma açıldı ve bizlerden de vaka hakkında bir ifade istediler. Ikimiz de geçen hafta itibarıyla yönetimsel soruşturma kapsamında, ifademizi verdik. En kısa sürede bu yönetimsel soruşturmanın tamamlanmasını ve adli sürecin tekrardan devam etmesini diliyoruz” dedi.

Aydın, H.M.Z.’nin yargılama devam ederken yurt dışına çıktığını ve hala ülkeye dönmediğini, soruşturmayı yürüten makamlar tarafınca kendisine ulaşmakta güçlük çekildiğini sözlerine ekledi.

‘İDDİALAR ORTAYA ÇIKAR ÇIKMAZ SÖZLEŞMESİ FESHEDİLDİ’

Öte taraftan, üniversite yetkililerinin yapmış olduğu açıklamada, iddiaların ortaya çıkar çıkmaz H.M.Z.’nin sözleşmesinin 3 Ekim 2016’da feshedildiğini, İstinaf Mahkemesi’nin mahalli mahkemenin kararının usulen bozulduğuna dair kararın da kendilerine bu senenin ocak ayında bildiri edildiğini belirtti. (DHA)

Küçükçekmece'de taciz iddiasına dayak İlginizi Çekebilir Küçükçekmece’de rahatsız etme iddiasına dayak

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.