Çiller, “Partiyi bize teslim eder misiniz” diye sordu

1993-2002 içinde DYP Genel Başkanlığı icra eden ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde partisi yüzde 10 barajının altında kalınca siyasete veda eden eski Başbakan Tansu Çiller, geri dönmek için fırsat kolluyor. Çiller’in 20 yıl sonrasında siyasete dönebilmek için Demokrat Parti, Hakkaniyet Partisi ve Doğru Yol Partisi’ne “Ben genel başkan olayım” teklifi götürmüş olduğu ortaya çıktı. Ilkin Demokrat Parti’nin kapısını çalan Çiller’e, “Burası alınacak satılacak yer değil. Kongremiz var, kendinize güveniyorsanız gelip aday olun” cevabı verildi. Çiller hemen sonra AP Genel Başkanı Vecdet Öz’ü Yeniköy’deki yalısına çağrı etti. SÖZCÜ’ye konuşan Vecdet Öz, Çiller’le görüşmesinin detaylarını şöyleki söyledi:

ÇOK TUHAFIMA GİTTİ

“Tansu hanım bana kahve daveti yapmış oldu. Siyasal çizgimiz aynı olduğundan gittim. Niyetini bilmiyordum. Uzunca bir iktisat konuştuk ve AKP politikalarını da eleştirdi. ‘Beraber politika deneyebilir miyiz’ diyince her halde partiye katılacak diye düşündüm. ‘Partiyi bizlere teslim eder misiniz?’ diye sordu. Tuhafıma gitti, ‘Bunu ben de parti yönetimi de kabul etmez’ dedim. Tarlada emeği olmayanın ambarda hakkı olmaz.”

Çiller aynı teklifi DYP’ye de iletti. Sadece Genel Başkan Çetin Özaçıkgöz’den de negatif cevap aldı. Çiller, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açık mesajlar vererek “Siyasete dönmek istediğini” söylemişti. Çiller, “Dünyanın o denli oldukca farklılaştığını, nelere meyillendiğini gördükçe, ben artık milletime bir şeyler vermek isterim” ifadesini kullanmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir