Cihaza bağlı binlerce hastanın elektrik faturaları üçe katlandı

Yeni yıl ile beraber elektriğe meydana getirilen zamlar evde solunum aletine bağlı yaşayan hastalar ve ailelerini de zor durumda bıraktı. Evde yoğun elektrik kullanımına yol açan bu cihazlar sebebiyle elektrik faturalarını ödemekte güçlük çeken hastalar elektrik tüketim bedellerinin devlet tarafınca karşılanması çağrıları yapıyor.

ÖDEMEKTE ZORLUK ÇEKİYORUZ

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde solunum aletine bağlı olarak yaşayan Feride Kuşlar ve ailesini ziyaret etti. 7 senedir aralıklarla solunum aletine bağlı yaşayan ve zatürre teşhisi konulmuş olan 85 yaşındaki Feride Kuşlar’ın ailesi zamlar sebebiyle artan elektrik faturalarından dert yandı.

Kızı Semra Kuşlar, “Daha ilkin 105 lira 110 lira gelen elektrik faturaları yüzde 200 zamlandı. Üç katına çıktı. Şubat ayında 336 lira, son olarak Mart’ta da 286 lira geldi. Devlet yapmış olduğu açıklamalarda bir kısmı karşılanacak demişti. Fakat şu anda bir şey yapılmıyor. Ödemekte güçlük çekiyoruz” dedi.

ZOR TERCİH: SAĞLIK MI, FATURA MI?

Kuşlar ailesinin sıkıntılarını dinleyen Çakırözer, Türkiye’de benzer durumda olan binlerce ailenin sorun yaşamakta bulunduğunu belirterek şu açıklamayı yapmış oldu:

“Feride Annemiz tedavisi gereği evde günde birkaç kez ve her seferinde bir-iki saat süreyle solunum aleti kullanmak zorunda. Günde 10-12 saat kullanımı var. Gelen elektrik zamları sonrasında ailenin elektrik faturası bütçesi oldukca artmış. İşte 110 liralık satmaca üç katına çıkmış 300-400 liraları bulmuş.

Feride annemiz benzer biçimde Türkiye’de aygıt kullanmak zorunda kalan binlerce ailemiz var. Bunların her birinin faturaları iki-üç kat artmış, bütçelerine ek yük binmiş durumda. Bu şekilde binlerce ailemizin bir yanda sıhhat sorunları, bir yanda katlanan elektrik faturaları içinde tercih yapmak zorunda bırakılmaları kabul edilemez.”

DEVLET KOŞULSUZ KARŞILAMALI

Solunum aleti ya da benzeri cihazlara bağlı yaşamak zorunda kalan hastaların elektrik faturalarının devlet tarafınca karşılanması çağrısı da icra eden Çakırözer, “Bu aileler için yapılması ihtiyaç duyulan belli. Bu şekilde raporu olan, tedavi görmüş olduğu devletçe malum ailelerinin faturaları koşulsuz olarak devlet tarafınca karşılanmalı. Aileler devlet desteği olmamasından ya da oldukca kısıtlı olmasından şikayetçi. Kronik hastalıkları sebebiyle cihaza bağlı yaşamak zorunda kalan hastaların tamamının faturaları devlet tarafınca karşılanmalı” dedi.

BAKAN YANIKA KAPSAM GENİŞLETİLSİN ÇAĞRISI

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı 2021 etkinlik raporuna nazaran cihaza bağımlı olan hastaların barındığı hanelerden bir tek 144’üne elektrik tüketim desteği sağlandı. Bir yılda bir tek 144 haneye satmaca desteği verilmesine tepki gösteren Çakırözer, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanı Derya Yanık’a “Bu sayı devede kulak bile değil. Desteğin kapsamı her gereksinim sahibi aileyi karşılayacak şekilde ne olursa olsun genişletilmeli” çağrısında bulunmuş oldu.

ELEKTRİK DESTEĞİNDEN KAÇ VATANDAŞ YARARLANMAKTA

Çakırözer TBMM’de verdiği sual önergesinde de şu sorulara cevap istedi:

* Türkiye’de kronik ve genetik hastalıkları sebebiyle cihaza bağlı olarak yaşamak zorunda olan hasta sayısı kaçtır?

* Bakanlığınızın Kronik Hastalara Elektrik Desteğinden kaç yurttaş yararlanmakta, faturalarının kaçta kaçı ödenmektedir?

* Bakanlığın verdiği desteğin tüm aygıt kullanan hastaları kapsamıyor olmasının öne sürülen sebebi nedir?

* Bu destekten faydalanabilme şartlarının tekrardan düzenlenmesi düşünülmekte midir?

* Bu destekten yararlanamayan sadece kullandıkları sıhhat aleti sebebiyle yüksek elektrik faturalarından mağduriyet yaşayan ailelere yönelik bir emek verme başlatacak mısınız?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.