Çiftçinin borcu 187 milyar TL’ye çıktı

BDDK verilerine gore, çiftçilerin bankalara olan kredi borcu 2022 Mart’ta bundan önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 33,2 oranında artarak 186.9 milyar TL’ye terfi etti.

Çiftçinin borcu 187 milyar TL’ye çıktı

Yurttaş çarşı pazardaki meyve ve sebze fiyatlarındaki pahalılığa güç yetiremezken, bu ürünleri üreten ziraatçi ise borç batağında.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine gore, çiftçilerin bankalara olan kredi borcu 2022 Mart’ta bundan önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 33,2 oranında artarak 186.9 milyar TL’ye terfi etti.

Çiftçiler, senenin ilk çeyreğinde bankalara 13,9 milyar TL daha borçlandı.

BORCU BORÇLA KAPATTIKLARI İÇİN BATIK KREDİ AZALDI

Takipteki kredilerini bankalardan çektikleri öteki krediler ile kapatmaya çalışan, bu yüzden de borçlanmadığı banka kalmayan çiftçinin batık kredi miktarındaki azalma mart ayında da sürdü.

Buna gore, 2022 Mart’ta çiftçilerin takipteki kredi miktarı bundan önceki aya gore yüzde 4, geçen senenin aynı ayına gore de yüzde 16,3 oranında azalarak 4 milyar liraya geriledi.

Sadece ziraat odalarına gore, çiftçilerin borcunu kapatmak için kullandığı yeni kredilerin de takibe düşmesi ihtimali yüksek.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Kalımlı Remzi Suiçmez, takipteki kredi miktarının azalmasının ‘borcu borçla döndürme kısır döngüsünün devamı’ anlamına geldiğini, çiftçilerin yakın gelecekte yeni borçlarının da takibe gireceğini ve ipotek edilen arazilerine bankalarca el konulma işleminin hızlanacağına işaret etti.

MALİYETLERDEKİ REKOR ARTIŞLAR SÜRÜYOR

Öte taraftan, çiftçinin borçluluğunda etkili olan nedenlerden bir diğeri de, tarımsal üretimde kullanılan girdi maliyetlerindeki durdurulamayan artışlar olduğu belirtiliyor. Ziraatçi, üretime devam edebilmek için lüzumlu girdiyi de çoğunlukla borçlanarak ediniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, son dönemde çiftçinin enflasyonunun neredeyse her ay üstün dereceli seviyelere ulaştığını ortaya koymuştu.

TÜİK’in son açıklamış olduğu Ziraat Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Ziraat-ÜFE), çiftçinin enflasyonunun 2022 Mart’ta aylık bazda yüzde 12,02, senelik bazda ise yüzde 84,11 artarak üstün dereceli tazelediğini gözler önüne sermişti.

2022 Ocak’ta senelik yüzde 52 artarak 11 senelik endeks tarihinin rekorunu kıran Ziraat-ÜFE, şubat ayında da senelik 68,49 artışla üstün dereceli tazelemişti.

Gene TÜİK verileri, tarımsal girdi fiyatlarının da şubatta senelik yüzde 80,99, aylık yüzde 16,69 artarak aylık ve senelik bazda üstün dereceli kırdığını ortaya koymuştu.

Maliyetlerdeki en yüksek artış, yüzde 138,11 ile gübrede, yüzde 121,77 ile de enerjide görülmüştü.

Tarımda vahim tablo: 4 milyon hektarlık tarım arazisi ipotek altında İlginizi Çekebilir Tarımda vahim tablo: 4 milyon hektarlık ziraat arazisi ipotek altında Türk çiftçisinin hali İngiliz basınının gündeminde: Geçen yıl 3 bin liraydı, şimdi 13 bin İlginizi Çekebilir Türk çiftçisinin hali İngiliz basınının gündeminde: Geçen yıl 3 bin liraydı, şimdi 13 bin Eski kiracılara da büyük zamlar kapıda İlginizi Çekebilir Eski kiracılara da büyük zamlar kapıda

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir