CIA Başkanı: Rusya, Ukrayna’da nükleer silah kullanabilir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin Ukraynada nükleer tabanca kullanabileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Georgia Tech Üniversitesinde öğrencilerin sorularını yanıtlayan Burns, ilk kez Rusya’nın Ukraynayı işgaliyle ilgili kapsamlı değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Ukraynadaki işgalin Rusya’nın istediği benzer biçimde gitmediğini ve bazı bölgelerden çekilmek zorunda kaldığını söyleyen Burns, bu yüzden Kremlin’in Ukraynada taktik nükleer tabanca kullanma ihtimalini kesinlikle hafife almadıklarını kaydetti.

2005-2008 yıllarında ABDnin Rusya Büyükelçisi olarak vazife meydana getiren Burns, Bu mevzuda oldukca endişeliyiz. Başkan Joe Bidenın da oldukca kaygılı bulunduğunu, nükleer savaşın mümkün olduğu bir durumdan ve 3. Dünya Savaşı’ndan kaçınmaya çalıştığını biliyorum dedi.

PUTİN KENDİSİNİ GÜVENDE HİSSETMİYOR

CIA Başkanı Burns, Rusyanın tehlikeli sadece gerileyen bir güç bulunduğunu belirterek Putin neredeyse mistik bir inanca haiz, Rusyanın tesir alanını tekrardan inşa etmenin kaderi bulunduğunu düşünüyor diye konuştu. Putinin öfkeli ve tutkulu bir önder bulunduğunu sadece kendisini güvende hissetmediğini kaydeden Burns, ABD Başkanı Bidenın Kasım ayında kendisini işgalle ilgili endişelerini aktarmak suretiyle Moskovaya gönderdiğini deklare etti. Putin’in görüşmede zafer kazanacaklarından güvenli konuştuğunu özetleyen Burns, “Her mevzuda yanıldığı kanıtlandı” dedi.

Öte taraftan Burns, nükleer tabanca mevzusunda ellerinde fazla kanıt olmadığını da sözlerine ekledi. CIA Başkanı, Ukraynaya sağladıkları istihbaratın savaşın gidişatında oldukca mühim rol oynadığını da açıkladı.

RUSYADAN NATOYA NÜKLEER GÖZDAĞI

Rusya, Ukrayna işgalinin başlangıcında ülkedeki nükleer silahlarını cenk durumuna hazır hale getirmesi, “nükleer cenk” endişesinin hızla yükselmesine yol açmıştı.

Rusya’nın eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, dün yapmış olduğu açıklamada İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olması halinde Baltık bölgesindeki toprağı Kaliningrad’da nükleer roket konuşlandıracakları uyarısında bulunmuştu. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise daha ilkin “Rusya, Ukrayna cenginde nükleer tabanca kullanacak iddialarına cevap vermiş, Rusyanın nükleer silahları bir tek varlığı tehdit altına girerse kullanacağını söylemişti.

Rusyanın elinde hava, deniz ve karadan atılabilen ortalama 2 bin nükleer tabanca olduğu tahmin ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.