CHP’li Şevkin: Kadınlar üzerinden kirli siyaset yapılıyor

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun haksız, hukuksuz bir halde ceza aldığını ve yasaklı duyuru edildiğini hatırlatan Dr. Şevkin, “Bu karar süreci siyasal tarihimizde kara bir kir olarak yerini alacaktır. Meydana getirilen hukuk eliyle siyasal bir suikasttır” diye konuştu.

“HUKUKSUZ ANLAYIŞIN İZLERİNİ SİLECEĞİZ”

Hanıma yönelik şiddetin konuşulmuş olduğu günlerde, bir bayan siyasetçiye yapılanın kabul edilemeyeceğini ifade eden Dr. Şevkin, “Neredeyse yedi sekiz yıl ilkin atmış olduğu tweetler üstünden bu cezanın verilmesi hakkaten bir hukuk skandalı olarak tarihte yerini alacak. Fakat merak etmeyin hukukun üstünlüğünün sağlandığı, her insanın rahat bir nefes alacağı bir Türkiyeyi biz kurgulayacağız. Canan Başkanımızın yanındayız, Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Bu ülkede hukuksuz bir anlayışın tüm izlerini silene kadar hanım mücadelesi devam edecek” dedi.

“İKTİDAR HERKESİ KONTROL ALTINA ALMAYA ÇALIŞIYOR”

Sıhhat hizmetlerinin hekimiyle, hemşiresiyle, eczacısı ve sıhhat çalışanlarıyla bir tüm bulunduğunu ifade eden Dr. Şevkin, “Atanamayan on binlerce sıhhat memuru, sağlıkçı, sıhhat çalışanı varken bu adaletin sağlanması fazlaca büyük ehemmiyet taşımaktadır. Teşhis ve tedaviye dönük olarak sağlıkta cezai sorumlulukların saptanmasında bir bilirkişilik düşünülüyorsa siyasal ve bürokratik saiklerden ayrı, özerk bir kurumun ne olursa olsun olması gereklidir. İktidar herkesi, her kesimi denetim altına alma gayretlerini sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR ÜZERİNDEN KİRLİ SİYASET YAPILIYOR”

İktidarın “Hanım Cinayetlerini Durduracağız Platformu”, “İstanbul Sözleşmesi”, “Bayanların kuvvetli olması” benzer biçimde hiçbir mevzuya tahammülü olmadığını dile getiren Dr. Şevkin, “Fikirleriyle, hayata bakış açısıyla, toplumu bütünleştirici, kucaklayıcı yapısıyla öne çıkması ihtiyaç duyulan hanımefendilerin cinsiyeti üstünden, giyim kuşamı üstünden kirli politika halletmeye devam ediyorsunuz” diye konuştu.

Türkiye’de siyasette, ekonomide, iş yaşamında, sporda, sanatta; yaşamın her alanında hanımefendilerin daha fazlaca yer alması ihtiyaç duyulan bir konumda olduğuna dikkat çeken sadece hanımefendilerin yaşamın her alanında sertlik gördüğünü, dövüldüğünü, yargılandığını, öldürüldüğünü, tacize, tecavüze uğradığını söyleyen Dr. Şevkin, “Hakkı hukuku, adaleti korumak için çaba sarfeden hanımefendiler da maalesef, zindanlara atılıyor” dedi.

“KADIN, META OLARAK GÖRÜLEMEZ”

Hanımı bir meta olarak gören anlayış sebebiyle, İstanbul Sözleşmesinin bir gece yarısı ansızın ve tek taraflı feshedilmesinin Türkiyede yeni ve derin yaralar açtığını kaydeden CHP’li Dr. Şevkin, şunları söylemiş oldu:

“Bir tek geçtiğimiz yıl 367 hanım öldürüldü. Bunu bir sayı olarak ifade etmekten devamlı zûl duyuyorum. Her birinin arkasında bir yaşam, bir yaşanmışlık ve bir hikâye var; bu sizi asla etkilemiyor mu? Türkiye, ne yazık ki bayanları ve evlatları koruyamıyor. Hanımefendiler artık bırakın gece dışarı çıkmayı gündüz dahi dışarıya çıkmaktan çekinir oldular zira her tarafta selfie terörüyle de karşı karşıyalar. Bu kutuplaşma ortamında, maalesef, Hükûmetin samimi bir çalışmasından anlatmak mümkün değil.

Hanım istediği benzer biçimde giyinemez. Kırmızı ruj süremez. Hanım kahkaha atamaz. Kadının yeri evidir. Her üniversite bayanı iş bulmak zorunda değildir. İş arayan hanımefendiler işsizlik oranını yükseltiyor. benzer biçimde saçma sapan anlayışlar bayanı hedef hâline getirmektedir. Katilleri uzakta aramaya gerek yok. Çekin artık hanımefendilerin üstünden elinizi! Yeter artık, siyasete araç-gereç etmeyin! Bırakın hanımlarla uğraşmayı! Çirkin siyasetinizle Türkiyeyi karanlığa sürüklüyorsunuz. Yeter artık, yeter! Yeter artık! Son sözüm şudur: Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.