CHP’li Özel’den ‘Varlık Fonu Sayıştay denetimine açılsın’ teklifi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi tarafınca TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, kuruluşundan itibaren Sayıştay denetiminden kaçırılan Türkiye Varlık Fonu’nun Sayıştay denetimine açılarak, denetlenemeyen bu fon ve alt fonlarının Sayıştay ve dolayısıyla TBMM denetimine açılmasını öngörüyor.

Önergenin gerekçesinde, fonun 2016 senesinde kurulduğu, 7 değişik sektörden 28 şirket, 2 lisans ve taşınmazlardan oluşan bir portföye haiz olduğu anımsatıldı.

Varlık Fonu bünyesinde; Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası AŞ’nin tamamı, Türkiye Halk Bankası AŞ’nin yüzde 75’i, Türkiye Vakıflar Bankası TAO’nun yüzde 36’sı, Borsa İstanbul’un yüzde 80,6’sı, Türkiye Sigorta AŞ’nin yüzde 81,10’u, Türkiye Yaşam Emeklilik AŞ’nin tamamına, Türk Hava Yolları’nın yüzde 49,12’si, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin yüzde 49’u, Turkcell’in yüzde 26,2’si, Platform Ortak Kartlı Sistemler AŞ’nin yüzde 20’si, Kayseri Şeker’in yüzde 11,1’i, İzmir Alsancak Limanı, PTT, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri, TVF Enerji, TVF Rafineri ve Petrokimya, Türksat, Çaykur, Türkşeker, TVF Maden ve Eti Maden’in tamamının bulunmuş olduğu açıklandı.

FONUN YÖNETİM KURULU BAŞKANI AKP GENEL BAŞKANI

Gerekçede, şunlar kaydedildi:

“Türkiye Varlık Fonu’nun denetimi kurulduğu günden yana devamlı münakaşa mevzusu olmuştur. Meydana getirilen bağımsız denetim hem tatminkar bulunmamış hem de denetim raporları kanunda belirtilen tarihlerde sunulamamıştır.

Mesela, 2020 yılına ilişkin denetim raporları, 2021 Ekim ayında görüşülmesi gerekirken sadece Ocak 2022’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülebilmiştir. Bundan dolayı Türkiye Varlık Fonu’nun Anayasanın 165’inci maddesi çerçevesinde denetlenmesi oldukca önemlidir.

TVF, kamu bankaları da dahil geniş bir portföye haizdir. Kanunla kurulmuş olan Fonun Yönetim Kurulu Başkanlığını Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı’nın yapıyor olmasına karşın, Fon tarafınca kurulan Türkiye Varlık Fonu Enerji, Türkiye Varlık Fonu Maden ile Türkiye Varlık Fonu Rafineri ve Petrokimya şirketleri kurulduğu günden bu yana hiçbir esaslı denetime doğal olarak olmamıştır.

KAMU KAYNAKLARI DAHA SIKI DENETLENECEK

‘Kaynak yaratacak’ diye kurulan Türkiye Varlık Fonu, son dönemde yapmış olduğu işlemlerle kaynak değil yeni borçlar yaratan bir kurum haline gelmiştir. Bu durumun gelecekte ülkemize yeni faturalar çıkaracağı açıktır. Bu faturalar gelecek nesillerimizi tehdit edecektir.

Fonun borçlarının ciddi boyutlara yükselmesi, fonun denetiminin önemini oldukca daha artırmıştır. Türkiye Varlık Fonu A.Ş. ve alt fonları Türkcell ve Türk Telekom şeklinde alımlar yapmış, kamu bankalarının ana para artışları için ciddi şekilde borçlanmıştır.

Fonun ciddi bir denetime doğal olarak tutulmaması bu işlemlerdeki sual işaretlerinin açığa çıkmasına engel olacaktır. Hazırlanan bu kanun teklifiyle Türkiye Varlık Fonu’nun Sayıştay Kanunu ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile Fonların Türkiye Büyük Millet Meclisince Denetlenmesinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’dan kural dışı tutulmasına ilişkin hükümlerin kaldırılmasıyla Anayasanın 165’inci maddesi çerçevesinde denetime doğal olarak tutulması ve kamu kaynaklarının iyi mi kullanıldığının daha sıkı şekilde denetlenmesinin önü açılacaktır.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.