CHP’li Osman Gürün: Muğla kıyıları ve ormanları istila altında

Muğla Büyükşehir Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında “İklim değişikliği ve iklim değişikliğinin ‘Muğla’daki tesirleri” temalı açık oturum düzenledi. Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panelde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Fakültesinde Orman Mühendisi olarak vazife meydana getiren Prof. Dr. Doğanay Tolunay  ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün birer konuşma gerçekleştirmiş oldu.

YER ALTI SULARINA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREK

Prof. Dr. Doğanay Tolunay, Muğla’da sıcakların tesirini arttıracağını ve bunun negatif sonuçlarının neler olacağını söyledi. Tolunay, Muğlada 100 yılda ısı tedbir alınmazsa 3 aşama artacak. Yazları bu ısı 5-6 aşama artacak. Yağışlarda yüzde 40lara kadar azalma olabilir. İyimser senaryoda yüzde 10 civarında azalacak. Kuraklık da bekliyor Muğlayı. Sıcak hava dalgaları mühim. Marmariste 45,5 aşama ile üstün dereceli kırıldı. Asfaltlar eriyor. Bu mevzuda da bir plan yapılması gerekiyor. Gelecekte sıcak hava dalgalarının sıklığı artacak. Muğlada orman yangını riski gelecekte artacak. Deniz seviyelerinin yükselmesi de Muğlayı etkileyecek. 2100 senesinde 80 santim yükselebilir deniz seviyesi. Buna bakılırsa planlamalar yapılması gerekiyor. Marmaris benzer biçimde aşırı yapılaşmanın olduğu bölgeler sel ve şiddetli yağışlardan etkilenecek. Isı arttıkça elektrik tüketimi artacak. Bununla beraber elektrik nakil hatlarına yüklenilerek yangın riski daha fazlaca artacak. Sıcak hava dalgalarından etkilenecek kesimlere yönelik gelecekte emekler yapılması gerekiyor. Termik santral Muğlanın sularına ortak oluyor. Su ciddi bir sorun. Yeraltı sularına daha fazlaca haiz çıkmamız gerekiyor dedi.

ŞEHRİMİZİN İÇİNE DOĞRU BİR İSTİLA HAREKETİ VAR

Belediye Başkanı Osman Gürün ise, Muğla’da bulunan ormanların yüzde 60’ına maden arama ruhsatı verildiğini bunun geri dönülemez olumsuzluklara yol açabileceğini vurgulayarak , “Arama yapılması için çeşitli yerlerde ağaçların kesilerek orada sondajlar açılması lazım. Muğla’nın yüzde 60’ı maden arama ruhsatlı. Şehrimizin içine doğru bir salgın hareketi var. Bunun derhal durdurulması gerekiyor. Bu mevzuda merkezi hükümet tarafınca yetkilerimiz neredeyse tamamen alındı. Biz gene de hukuki yollardan mücadelemizi vermeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇÖPTEN ELEKTRİK ÜRETİMİ KONUSUNDA BELİRLİ BİR NOKTAYA GELDİK

Muğla’nın doğasının ve denizinin korunması için projelerini uygulamaya devam ettiklerini söyleyen Gürün, bunun en önemlilerinden birinin atık alım tekneleriyle denizden çöpleri toplamak bulunduğunu söylemiş oldu. Gürün ek olarak çöplerin bertarafı için Gökova Körfezinde bulunan tesise 1 tesis daha eklemek için yer istediklerini sadece hemen hemen kendilerine bir tahsis yapılmadığını belirterek “Belediye olarak çöpten elektrik üretimi mevzusunda belli bir noktaya geldik. Binalarımızın, otogarlarımızın çatısında elektrik üretimine devam ediyoruz. Denizde seyir halinde ki teknelerden 7 teknemiz ile atıkları topluyoruz. Kurduğumuz tesislerle bertaraf ediyoruz. Gökova’da bir tesisimiz var. Senelerdir burada ikinci tesis için yer istiyoruz. Sadece hemen hemen bir tahsis alamıyoruz” dedi.

KIYI TALANINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu’nda değişim yapılarak kıyıların şahıslara satılabilmesinin önünün açıldığına dikkat çeken Gürün, “Kıyı Kenar Çizgisinin tekrardan belirlenebilmesi ve plajların şahıslara satılabilmesinin önünü açan kanuna karşı hukuki müracaat yaptık. Bu uygulama ile sahillerde bulunan bazı bölgeler hazineye devrolup buradan da ihale yöntemiyle satışa çıkabilir. Biz bunun Muğla için büyük risk taşıyan bir uygulama bulunduğunu düşünüyoruz. Şuan ki mücadelemiz bu uygulamanın önüne geçilmesi yönünde. Bunun için beraber olmaya beraber yürümeye kesinlikle ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.