CHP’li Murat Bakan, polis memurlarının ücretleriyle ilgili açıklama

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, polis memurları arasındaki ücret adaletsizliğine dikkat çekerek mevzuyla ilgili yazılı bir izahat yapmış oldu. CHPli Bakan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

*İçişleri Bakanı, büyük ölçekli yolsuzluk, terör ve benzeri faaliyetlere karşı ülke çapında meydana gelen operasyonlara katılanlar ile bunlara yönetimsel, teknik, lojistik ve sair destekleri elde eden personele hizalarında gösterilen oranların, en fazlaca yarısına kadar ilave ödeme halletmeye, bu ödemeyi vazife yeri ve süresi, görevin güçlük ve risk derecesi, görevlinin kıdemi ve sorumluluğu ile benzeri unsurları dikkate alarak değişik miktar yada oranlarda belirlemeye buna ilişkin öteki usul ve esasları tespit etmeye yetkilidir.

YAKLAŞIK 1 SENEDİR FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ VERİLİYORDU

*Mevzuata nazaran Bakanlık makam oluruna istinaden Hususi Harekat Başkanlığı, İstihbarat Başkanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Savaşım Daire Başkanlığı, ve bunlara bağlı taşra birimlerinde vazife meydana getiren personele, ortalama 1 senedir fazla emek harcama tutarı veriliyordu.

*Son olarak; Terörle Savaşım Daire Başkanlığı , İnşaat Emlak Daire Başkalığı, Informasyon Teknolojileri ve Iletişim Daire Başkanlığı ve bunlara bağlı merkez ve taşra birimlerinde vazife meydana getiren personele de yüzde 52 oranında fazla emek harcama tutarı ödeneceği bildirildi.

TEŞKİLAT İÇİNDE AYRIM YAPIYORSUNUZ

*Elbet bu personeller, bu fazla emek harcama ücretini fazlasıyla hak ediyor. Hatta polisin vazife zorunluluğunu dikkate aldığınızda, fazla emek harcama tutarının maktu değil, fazla emek harcama saati için verilmesi icap ettiğini de görmek gerekiyor. Sadece siz aslına bakarsan vermediğiniz fazla emek harcama tutarında dahi teşkilat içinde fark yapıyorsunuz ve iş barışını bozuyorsunuz.

SOYLU DÖNEMİ, POLİS İNTHARLARI, MOBBİNG VE ÜCRETLİ KÖLELİK SİSTEMİYLE HATIRLANACAK

*Güvenlik Teşkilatı aslına bakarsan zor zamanlardan geçiyor. Gün geçmiyor ki bir polis intihar etmesin Soylunun bakanlığı döneminde polislik yapanlar, Soyluyu ve periyodunu polis intiharlarıyla, amir tahakkümüyle, baskıyla, mobbingle ve tabiri caizse yarattığı ücretli kölelik sistemi ile hatırlayacaklar.

TEŞKİLAT RAHATSIZ OLDU

*Teşkilat bu son ayrımdan da son aşama rahatsız oldu. Türkiyenin her yanından polis kardeşlerimizden mesajlar yağıyor. Biz arkadaşımızın fazla emek harcama almasından rahatsız değiliz, sadece hepimiz de fazlaca zor koşullarda vazife yapıyoruz. Niçin personel içinde fark yapılıyor diye soruyorlar.

ASIL MESELE  PARA DEĞİL, ADALET

*Mesela, bir güvenlik binasında karakol, inşaat yazıhane amirliği, data işlem ve muhabere yazıhane amirliği, asayiş yazıhane var. Aynı binada birlikte vazife meydana getiren personellerin bir kısmının fazla maaş alması, diğerlerinin almaması adil olmadığı şeklinde, iş barışını bozacak kadar can can sıkan ve üzücü bir uygulamadır. Mevzuyla ilgili aslolan meselenin para değil, hakkaniyet bulunduğunu kuvvetli bir halde ifade etmek gerekiyor.

HAK ETTİĞİNİZ FAZLA ÇALIŞMAYI ADİL BİR ŞEKİLDE UYGULAYACAĞIZ

*Polis kardeşlerim, görevi personel içinde adaleti sağlamak olan Sayın Bakanın bu şekilde bir derdi yok. Size hak ettiğiniz fazla emek harcamayı adil bir halde uygulayacağız. Hem bu ve benzeri tüm ayrımcılıklara hem de teşkilatın yaşamış olduğu tüm sorunlara son vereceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.