CHP’li Karabat: Temel gıda ürünlerinde bir kıtlık sürecine girdik

CHP İstanbul Milletvekili ve Iktisat Masası Üyesi Özgür Karabat, temel besin ürünlerinde yaşanmış olan problemler üstüne değerlendirmelerini paylaştı.

Karabat, Temel besin ürünlerinde yaşanmış olan arz sorunlarının tetikleyeceği bir kıtlık sürecine girdik. Et, süt, yumurta, buğday, un, yağ ve şekere dikkat! Vatandaşa söylenen yalanları deşifre edeceğiz” diyerek veriler üstünden değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

SÜT ÜRETİCİLERİ HAYVANLARINI KESİME GÖNDERİYOR

Ürün gruplarının önceki yıla nazaran üretim miktarlarındaki değişimi gösteren tabloyu paylaşan Karabat, şu ifadeleri kullandı:

* 2022 Ocak’ta toplanan inek sütü miktarı 836 bin 959 ton ile senelik bazda %5.7 azaldı. Bu dönemdeki toplam süt ve süt ürünü üretimi 2021’in Ocak ayına nazaran %4.64 düştü.

* Sektör temsilcilerinden edindiğim bilgiye nazaran, girdi maliyetleri arttığı için üreticiler hayvanlarını kesime gönderiyor.

* Yem fiyatlarına yalnız son 20 günde %15 zam geldi. Pişmeden süt zammı da yetersiz. Zamlansa da vatandaşın alım gücü yok.

ET FİYATLARINDA KÜPE OYUNU

Et üretimi ve maliyetiyle ilgili değerlendirmelerine devam eden Karabat, şu şekilde konuştu:

* Sütçünün kesime gönderilmiş olduğu hayvanlara karşın et fiyatlarında bir gerileme yok. Burada esas sorun, kesilen hayvanın yerine yenisi konmuyor. 2021’de büyükbaş hayvan sayısı bundan önceki yıla nazaran %0.7 azalarak 18 milyon 36 bin baş oldu.

* Burada dikkatinizi çekmek istediğim ve ilk kez benden duyacağınız bir mevzu var. 2021’de küçükbaş hayvan sayısı bundan önceki yıla nazaran %6.3 oranında artarak 57 milyon 519 bin baş oldu. Aslına bakarsak bir artış yok. Aksine büyük bir yitik var. “Küpe oyunu” yapılıyor.

* Kesilen ve ihraç edilen küçükbaş hayvanların küpeleri, sistemden düşürülmüyor. Yalnız Katar’a geçen Aralık ayında 2.5 milyon tane koyun ihraç edildi. Halen de ediliyor. İran da Türkiye’den yüklü sayıda koyun satın alıyor. Yerlerine konan hayvan yok!

TÜİK, 25 AYDIR BU VERİLERİ AÇIKLAMIYOR

* Son olarak Şubat 2020’de kırmızı et üretim istatistiklerini gösteren TÜİK, tam 25 aydır bu verileri açıklamıyor. Şubat 2021 ve 2022’de açıklanması ihtiyaç duyulan rakamlar halktan gizleniyor. Hayvancılıkta “küpe oyunu” ile son 2 senedir büyük bir sahtekarlık dönüyor.

* Adana’da 1.500 kasap ve tavukçu, kepenk kapatıp tutarları protesto etti. Hayvan sayısı yeterliyse il-ilçe bazında büyükbaş ve küçükbaş hayvan istatistikleri, kırmızı et üretim istatistikleri açıklansın.

VERİLERİ KAMUOYUNA DUYURUN

* Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’daki hayvancılık verilerini kamuoyuna duyurun. Büyük çiftliklerde durum nedir? Küçükbaş hayvan etinin yoğun tüketildiği Adana’da kasaplar niçin isyan etti?

* TMO milyonlarca ton buğday ithal etmeye başladı. Bakın cenk çıktı, internasyonal piyasalarda buğday fiyatı neredeyse iki kat terfi etti. AKP devamlı kolaya kaçıp ithalat yapacağına, çiftçimizi desteklesin. Buğdayda kıtlık riski büyük!

* Son 20 günde gübre tutarları %65-106 aralığında zamlandı. Kafi gübre kullanılmazsa verimdeki yitik %70i bulacak. AKP çiftçiye üretim desteği vereceğine, ithalatçıları ve yabancı ülkelerin çiftçisini sevindiriyor.

TEDARİK VE FİYAT KRİZİ ŞEKERE DE SIÇRADI

CHPli Karabat, şeker tedarikindeki sıkıntılara da değinerek şu şekilde devam etti:

* Tedarik ve fiyat krizi bu sefer şekere sıçradı. Geçen yıl bu dönem 250 TL civarında olan şeker tutarları günümüzde 800 liraya terfi etti. Piyasada şeker kıtlığı çıkmaya başladı. Pastaneciler başta olmak suretiyle besin üreticileri isyan ediyor.

* 2002 senesinde 41 milyon 196 bin hektar olan ziraat arazisi büyüklüğü 2021’de 38 milyon hektara kadar düştü. 2021’de 2.3 milyar dolarlık buğday, 1.5 milyar dolarlık soya fasulyesi ve 1.1 milyar dolarlık ham ayçiçeği yağı ithal ettik.

* 4.8 milyar dolarlık hayvan yemi ve 2.6 milyar dolarlık un ithalatı gerçekleştirdik. Yurt dışından 600 milyon dolara arpa, 2.4 milyar dolara da pamuk satın aldık. Tüm bu ithalat çiftçinin üretimi bırakmasına, enflasyonun ve cari açığın artmasına niçin oluyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir