CHP’li Çakırözer’den Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu

Meclis’e sunulan toplumsal medya yasası yeni yasak ve sansürleri bununla beraber getirirken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’in kamuoyu ile paylaşmış olduğu Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nda RTÜK’ün tv kanallarına uyguladığı cezalar ve gazetecilere yönelik gözaltı, engellemeler ile ağır tazminat davaları dikkat çekti.

CHP’li Çakırözer’den Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu

Çakırözer, “Yalnız bigün içinde haber takip edeni meydana getiren 6 gazeteci gözaltına alındı. Gene aynı günde onlarca gazeteci polis şiddetine maruz kaldı” dedi.

CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, ifade ve basın özgürlüğü alanındaki Mayıs ayı ihlallerini hazırladığı Basın Özürlüğü Raporu ile kamuoyuyla paylaştı.

“GAZETİCİLER POLİS ŞİDDETİYLE KARŞI KARŞIYA KALDI”

Mayıs ayında da 50’den fazla gazetecinin hakim karşısına çıktığını, 10 gazetecinin gözaltına alındığını açıklayan Çakırözer, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile Seyahat Direnişinin 9. yıl anmalarını takip eden onlarca gazetecinin haber takibinin önlendiğini söylemiş oldu. Gazetecilerin polis sertliği ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Çakırözer, “Gazeteciler Yılmaz Özdil, Sulh Terkoğlu ve Can Bursalı hakkında yüksek tazminat davaları açıldı” dedi.

“GAZETECİLERİN HABER TAKİBİ ENGELLENDİ”

Çakırözer’in kamuoyu ile paylaşmış olduğu Mayıs ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nda dikkat çeken unsurlar şu şekilde sıralandı:

* 1 Mayıs İşçi Bayramı ve Seyahat Direnişinin 9. yıl dönümü şeklinde kitlesel eylemleri takip eden onlarca gazeteci polis tarafınca engellenirken, aralarında Evrensel Gazetesi muhabiri Meltem Akyol, Birgün Gazetesi Muhabiri Gökay Başcan, Halk TV Muhabiri Ozan Demiriz, Flash haber TV muhabiri Dilan Polat’ın da bulunmuş olduğu 10 gazeteci gözaltına alındı.

* Ayasofya’da yaşanmış olan tahribatı yerinde görüntülemek isteyen TELE 1 muhabiri Engin Açar gözaltına alındı.

* Seyahat Direnişi protestolarını takip eden Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz, kameraman Mehmet Canbulat, TELE1 muhabiri Engin Açar, kameraman Umutcan Yitük ile AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç ve gazeteci Hayri Tunç’a polis sertliği ile karşı karşıya kaldı. Gazetecilerin haber takip edeni engellendi.

“YİNE ADLİYELERDEN ÇIKAMADILAR”

* Gazeteciler Mayıs ayını da adliyelerde geçirdi. Mayıs ayında hakim karşısına çıkan gazeteci Reyhan Çapan 1 yıl 6 ay, Korkusuz Gazetesi yazarı Memduh Bayraktaroğlu 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

* Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Bianet muhabiri Ruken Tuncel, gazeteci Nazan Özcan ve Oktay Candemir hakkında toplumsal medya paylaşımları, haberleri ve yazıları sebebiyle soruşturma açıldı.

TAZMİNAT CEZALARIYLA KORKUTMAK İSTİYORLAR

* Gazetecilere gözdağı vermek amacıyla oluşturulan yüksek oranda tazminat davaları Mayıs ayında da basın özgürlüğünü kısıtlamak için kullanıldı. Gazeteciler ve gazeteler haberler sebebiyle yüksek tazminat cezalarına çarptırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar ile kardeşi Haluk Bayraktar’ın şikâyetiyle BirGün gazetesi ve muhabiri İsmail Arı 200 bin TL’lik içsel tazminat cezası ödemeye mahkûm edildi.

* Eren Keskin ve gazeteci Reyhan Çapan’a haberleri sebebiyle 25 bin lira para cezası verildi.

* Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil hakkında 1 milyon TL’lik tazminat davası açılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal hakkında iddiaları ilişkin yazılar sebebiyle gazeteciler Sulh Terkoğlu ve Can Bursalı ile Independent Türkçe’ye, 100’er bin liralık içsel tazminat davası açıldı.

GAZETECİLERİ TEHDİTE CAYDIRICI CEZA YOK!

* Halkın haber alma hakkı için çalışan birçok gazeteci de Mayıs ayında tehditlerle karşı karşıya kaldı. Geçmişte olduğu şeklinde bu tehditlerle ilgili caydırıcı yaptırımlar uygulanmaması dikkat çekti.

* Mayıs ayında gazeteciler tehdit ve şiddete karşı karşıya kalırken, katılmış olduğu bir tv programında gazetecileri tehdit eden AKP’li Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’a bin 380 lira adli para cezası verildi.

* Halk TV Muhabiri Seyhan Avşar, kısadalga.net muhabiri Hale Gönültaş, gazeteci  Seda Taşkın yaptıkları haberler sebebiyle toplumsal medya üstünden tehdit edildi.

“MUHALEFETİN SESİNİ DUYURANA CEZA YAĞDI”

* Mayıs ayında muhalefetin sesini duyuran tv kanallarına ceza yağdı. RTÜK, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve Ensar vakıflarından ABD’ye aktardığı paralarla ilgili açıklamasını gösteren Tele 1, KRT, Halk TV ve Flash Haber TV’ye üst sınırdan yönetimsel para cezası verdi.

* RTÜK gene Mayıs ayında Seyahat davasının peşinden verilen mahkûmiyet kararlarını eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın sözlerini gösteren KRT, Tele 1, Halk TV ve Flash Haber’e para cezası verdi.

* Öte taraftan milletvekillerinin Meclis’te verdiği sual önergelerine ilişkin haber meydana getiren gazetelerden de Basın İlan Kurumu müdafa istedi.

SİTEYE DE, HABERE DE ERİŞİM ENGELİ BİTMİYOR

Mayıs ayında da oldukça sayıda tartışmalı erişim engeli kararıyla halkın haber alma hakkının önlendiğini vurgulayan Çakırözer,

“Etkin Haber, Yeni Demokrasi, Avrupa Haber’inde aralarında bulunmuş olduğu 7 web sitesi Mayıs ayında da erişime engellendi.

Mayıs ayında; Adnan Oktar, Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı ile Bursa Mudanya Üniversite’sine ilişkin iddialar, düzmece kararlarla haberlerin yayından kaldırılmaya çalışılmasıyla ilgili haberler, Mersin Limanı’nda yakalanan uyuşturucu iddiaları ile ilgili köşe yazıları ve İfade Özgürlüğü Derneği’nin internet sayfasındaki içeriklere erişim engeli getirildi” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.