CHP’li Ağbaba’dan Erdoğan’a ballı yoğurt eleştirisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın her gün yatmadan ilkin yediğini söylediği manda kaymaklı, hurmalı, kestane ballı şifalı karışım tavsiyesini eleştirdi.

CHP’li Ağbaba’dan Erdoğan’a ballı yoğurt eleştirisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Malatya İl Başkanlığı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

VATANDAŞ BAYAT EKMEK KUYRUĞUNA GİRİYOR

Ülkenin içinde bulunmuş olduğu ekonomik durumu eleştiren Ağbaba, şunları söylemiş oldu:

– Türkiye’nin tarihinde yaşamadığı bir yoksullaşmayı yaşıyoruz. Öteki krizlerde belli kesimler asla eğer olmazsa gelirini koruyordu. Şimdi dar bir kesim haricinde esnafından çalışanına, çiftçisinden asgari ücretlisine hepimiz gıdaya erişim de dahil zamlar benzer biçimde nedenlerle büyük bir yoksullaşma içinde.

– AKP’li politikacılar kendilerini aklamak için pandemiyi ve savaşı bahane ediyorlar. Harp yalnız Türkiye’yi etkilemiyor. Ukrayna bile ekonomide Türkiye’den iyi. AKP’liler et hesabı yapıyor. Almanya’da asgari ücretli bir saatlik çalışmasıyla 1,5 kilo et alırken Türkiye’nin yüzde 35’i et ve balık görmeden yaşamaya devam ediyor. Yurttaş porsiyon küçültsün, kırmızı et için yalvarsın, bizim fakirler de sarayında mango kurutsun, hurma saysın.

SARAY İLE HALKIN ARASINDAKİ UÇURUMUN EN NET ÖRNEĞİ

– AKP’nin yeni sözcüsü olmaya aday Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü de “Kuyruklar azalsın diye ete zam yaptık” diyor. Reis ise yiyecek tarifi veriyor. “Manda yoğurdu hakikaten kalitedir. İçine şu şekilde Medine hurması doğrarım, çay kaşığı kestane balı ve yulaf ezmesi atarım. Bunu yer yatarım, şifa” diyor. Bunun averaj maliyeti 650-700 lira.

– Fransa’daki meşhur ‘ekmek yiyemiyorsanız pasta yiyin’ sözünü yeniden yaşatıyor. İnsanlar bayat ekmek kuyruğunda, gezdiğimiz illerde insanoğlu 10 liralık kıyma alıyor. Beyefendi milleti açken tanım veriyor. Sarayla halkın arasındaki uçurumun en net örneği bu. Bir yanda 4.253 TL ile yaşamaya çalışan milyonlarca asgari ücretli, 1.192 TL ile yaşamını sürdürmeye çalışan insanoğlu, 750 lirayla geçinen milyonlar dul ve yetim var.

– Diğer yanda her akşam manda yoğurt yiyen, Medine hurması yiyen, kestane balıyla yulaf ezmesini karıştıran bir Reis var. Ne asgari ücretliden haberi var, ne 8 milyon emekliden haberi var, ne de aylık 1.192 TL’yle geçinen 9,4 milyon insandan haberi var. Türkiye’de 11 milyon 369 bin besin yardımı alan aileye adeta küfrediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir