CHP’den ‘gıda krizi’ için Meclis Araştırma Komisyonu talebi

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan ve 30 CHP’li milletvekilinin imzasıyla biyolojik çeşitlilik ve kaynaklarının korunarak iklim krizinin etkilerine uyumlu bir ulusal besin politikası oluşturmak için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması istendi.

‘GIDA KRİZİ’ VURGUSU

CHP’li Murat Bakan, önergenin gerekçesini şu şekilde deklare etti:

*Küresel salgın ve ekonomik çıkmazla beraber yükselen kapitalizmin krizi; iklim yıkımının ülkeler ve toplumlar üstündeki tesirini vahşileştirdi. İklim krizinin tüm insanlığı etkileyecek neticelerinden biri de besin krizi olacak.

*Yerkürenin ısınması, iklimlerin değişmesi, su kaynaklarımızın hızla kirlenmesi ve tükenmesi yanında yırtıcı sulama ve pestisit şeklinde ziraat zehirleri başta olmak suretiyle yanlış ziraat uygulamalarındaki ısrar, toprağı ve dolayısıyla besin üretimini hızla tahrip ediyor.

*Yalnızca topraktan üretim değil; soframıza gelen her türlü gıdayla ilgili doğrusu hayvancılık ile deniz canlıları için de aynı şuur ve hassasiyetle hareket etmeliyiz.

‘YARIN DEĞİL, HEMEN ŞİMDİ’

Derhal harekete geçmek icap ettiğinin altını çizen Bakan, harekete geçilmeyen her günün geri dönüşü mümkün olmayan sonu hızlandırdığını belirterek, “Yerli besin üretiminde bizzat iktidar tarafınca zayıflatılarak dışa bağımlı hale gelen ülkemizin için; üretim, üretim aşamaları, besin güvenliği ve gıdaya erişim mevzularında yanlış politikalardaki ısrarından caymak, iklim krizi gerçeğiyle yüzleşip lüzumlu tedbirler için köktencilik kararlar almak zorundayız. İklim acil durumundan dolayı yakın gelecekte bizi bekleyen besin krizine karşı hazırlıklı olmak için besin üretimi, besin güvenliği ve besin tedariki mevzularında hatalı uygulamalardan vazgeçip, hızla ulusal besin politikamızı belirlemeliyiz. Yarın değil, derhal şimdi. Harekete geçmediğimiz her gün, geri dönüşü mümkün olmayan sonu hızlandırıyor” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.