CHP’den Bakan Yanık’a ‘Enes Kara’ yanıtı: Bıraktığı videoyu hiç seyrettiniz mi?

Üniversite talebesi Enes Kara, kalmış olduğu Nur Cemaati yurdunda yaşamış olduğu baskılara dayanamadığını, ruhsal olarak yıprandığını özetleyen bir video bırakıp, yurdun 7. katından atlayarak 11 Ocak 2022’de intihar etmişti. Aradan iki ay bile geçmeden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi talebesi Enes Karanın dosyasını kapattı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya gelişmeyle ilgili, İstedikleri süre hakkaniyet ne kadar da acele tecelli ediyor yorumunu yaparak, “Olayın kabahat sayılabilmesi için intihara yönlendiren birisinin olması lazım” açıklaması icra eden Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanı Derya Yanıka Sayın Bakan yurt müdürü, yurt sorumluları sorgulandı mı? Kim ya da kimler Enes’e hangi baskıları yapmış oldu araştırıldı mı? Enes’ın bıraktığı videoyu asla seyrettiniz mi? sorularını yöneltti.

Kaya, Bunların gözünde, bizim evlatlarımızın canı bu kadar değersiz. Dosyayı bugün dosyaları kapatsanız da yarın Enesleri ölüme sürükleyenler yargı önünde hesap vermekten kurtulamayacak! ifadelerini kullandı.

HASAN CAN ÇOBAN AMBULANS YETİŞMEDİĞİ İÇİN ÖLDÜ

Yurtta kalp krizi geçiren Hacettepe Üniversitesi talebesi Hasan Can Çobanın yaşamını kaybetmesiyle ilgili Kaya, şunları söylemiş oldu:

Kampüs girişine iftar çadırları kurulduğu için ambulansın yurda gelemediği, mavi kodun çalışmadığı iddia ediliyor. Yurdun arkasında 1-2 dakika mesafede Onkoloji Hastanesi var. Beş dakika mesafede Hacettepe Hastanesi var. Doktorlar yürüyerek gelse, mavi kod çalışsa, ambulansın yolu kapalı olmasa Hasan Can Çoban şimdi hayatta olacaktı dedi.

Yıldırım Kaya, üniversitelerde yaşanmış olan vakaları tek tek şöyleki sıraladı:

ÜNİVERSİTE REKTÖRLERİ ORUÇ TUTAN TUTMAYAN AVINA ÇIKMIŞ

Kocaeli Gebze Teknik Üniversitesinde rektörlük işi gücü bırakmış, ince hesaplar yapmış oruç tutan, tutmayan avına çıkmış. Öğlen yiyecek yiyenlerin iftarda yiyecek yiyemeyeceği duyurusunu yapmış. Rektörlerin görevi bu mudur? Gençlerimizi bu şekilde ayrıştırmak doğru değildir; kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Kimin oruç tuttuğu, tutmadığı ya da tutamadığı kişiyi ilgilendirir.

LİSEDE ORUÇ TALİMATI

İstanbul Maltepe Atilla Uras Anadolu Lisesi Müdürü Ulvi Ziya Akbaba, oruç tutmayan öğretmen ve öğrencilerin, oruç tutan talebe ve öğretmenlerin bulunmadığı alanda yiyecek yemeleri talimatı vermiş. Yaşamın naturel akışı içinde insanlarımız bu mevzuda problem yaşamazken, okul müdürünün görevi olmayan bir mevzuda ayrıştırıcı talimatlar vermesi doğru değildir.

Okul müdürünün oruç tutanlar ile tutmayanlar içinde bir problem varmış algısı yaratarak,  vazife alanına girmeyen mevzularda ayrıştırıcı talimatlar vermesi görevi kötüye kullanmaktır. Okul müdürlerimizi enerjilerini laik, demokratik, bilimsel eğitime harcamalarına çağrı ediyorum.

OKULLARDA ALEVİLERİ HEDEF GÖSTEREN KİTAPLAR DAĞITILIYOR

Antalya Valiliği ve Antalya İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca Antalya’da “Eğitime Kalite Kazandırma Projesi” kapsamında kitaplarında Alevilere hakaret eden, laikliğe, karma eğitime karşı olan Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” adlı kitabı öğretmen ve öğrencilere dağıtılmaya başlanmış.

NAKŞİBENDİ TARİKATININ KİTAPLARI OKULLARDA DAĞITILIYOR

Ankara Batıkent Kardelen ortaokulu ve Nermin Mehmet Çelik Anadolu Lisesi bahçelerinde stantlar açılarak Nakşibendi tarikatının kitapları dağıtılıyor. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özere soruyorum;  bu dağıtılan kitaplar, okullarda okutulan “100 Temel Yapıt” kapsamında mı? Valilikler ve İl Ulusal Eğitim Müdürleri bu kitapları hangi gerekçeyle okullarda dağıttırmaktadır?

ANKARA METROSUNDA AÇLIKTAN BAYILAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ

Müyesser Yıldızın bugünkü makalesinden bir bölüm aktarmak isterim…

“Olayın canlı tanığı bir dostumun ağzından aktarayım, ‘Metroyla Eryaman’dan Kızılay’a gidiyordum. Metro hareket ettikten kısa bir süre sonrasında ayakta duran gençlerden birisi bayıldı. Ona müdahale ederken, öte tarafta gene bir genç kız yere yığıldı.

Hanım yolcular da onun yanına koşturdu. Birileri de metrodaki sistemden durumu sürücüye bildirdi. Bizim ilgilendiğimiz ilk bayılan genç kendine erişince ne işe yaradığını sorduk. Akşam aç yattığını, sabah da kahvaltı yapmadığını söylemiş oldu. Genç kızın durumu da aynıymış. İkisi de üniversite öğrencisiydi.

Ayrıca sürücü metroyu ilk geldiğimiz Macunköy durağında durdurdu. Öncesinde güvenlik ve sıhhat görevlilerini bilgilendirmiş. Kapı açılır açılmaz güvenlikçiler içeri girdi. Genç kız yola devam etmesi icap ettiğini belirtip inmedi.

Görevliler, öteki genci koluna girerek indirdi ve bir banka oturttu. Derhal su ve bisküvi verdiler. Sonrasında da muhtemelen sıhhat görevlilerinin yanına götürmek için yukarı çıkardılar. Metro hareket ettikten sonrasında daha acısını öğrendim; meğer derhal her gün benzer vakalar yaşanıyormuş.

Benim de üniversitede okuyan oğlum var. Kahroldum.’ “İşte sözün tükendiği bir tablo daha! Ankara Metrosunda yaşanmış olan bu acı vakası görüştüğüm EGO yetkilileri de doğruladı. Ben de kahroldum…

TAŞIMA MALİYETLERİ

2021-2022 eğitim öğretim senesinde 1 milyon 248 bin öğrencinin taşımalı eğitim kapsamında olduğu bilgisini paylaşan Yıldırım Kaya, taşıma maliyetlerine ilişkin konuşmasına şöyleki devam etti:

Bu öğrencilerimiz için 2022 yılı bütçesinden taşıma ve yiyecek yardım programı için 6,3 milyar lira kaynak ayrılmıştır. Taşıma ihaleleri her senenin Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başlangıcında yapılmaktadır

Taşımalı eğitim kapsamında yönetmelik gereği, İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüklerinde ve okullarda oluşturulan komisyonlar tarafınca muhammen karşılık hesaplanarak ihaleler yapılmaktadır. 2021 Temmuz ayında meydana getirilen ihalelerde, 10 km’lik asfalt mesafe için talebe başına averaj 147,83 TL ödeme yapılmasına karar verilmiştir. (Bu meblağ toprak ve stablize yol için değişmektedir.) 18.01.2022 zamanı itibarı ile aynı mesafe için ortaya çıkan fiyat 259,31 TL’dir. Temmuz ayına bakılırsa artış %75,41 olarak gerçekleşmiştir.

MEB bu artışları göz önünde bulundurularak ihaleleri tekrardan yapmalıdır. Barıncak barınma-beslenme ücretleri 17 Ekim tarihinde Bütçe Kanunu Teklifinde belirlenmişti. Talebe başına sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğün için toplam 16 lira olarak ödenmesi öngörülmüştü. 17 Ekimden günümüze dolar yüzde 59 arttı.

TÜİK’e bakılırsa senelik enflasyon yüzde 61, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup)’a bakılırsa yüzde 140 olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan televizyonlarda, her akşam yatarken tükettiği manda yoğurdu, Medine hurması, kestane balı ve yulaf ezmesi karışımı tarifi verirken; üniversite öğrencileri metrolarda açıktan bayılıyor,  öğrencilerden 16 liraya sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği ve ara öğün yiyerek doymaları umut ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.