CHP uyardı: Salgın henüz bitmedi

CHP İstanbul Sıhhat Komisyonu, Halkımıza önemle duyuruyoruz başlığıyla yapmış olduğu açıklamada salgın önlemleri mevzusunda çağrıda bulunmuş oldu.

BULAŞMA RİSKİNİ ARTTIRACAKTIR

CHP Sıhhat Komisyonunun açıklamasında, Olay sayıları azalmasına karşın salgın hemen hemen bitmedi. Sıhhat Bakanlığının HES uygulamasını ve maske zorunluluğunu kaldırması hastalık bulaşma riskini ciddi olarak arttıracaktır. HES uygulamasının kalkmasıyla virüsü taşıyan kişiler serbestçe dolaşacaktır. Bu yüzden maske takılması ve mesafenin korunması günümüzde daha da mühim hale gelmiştir denildi.

MASKE TAKMANIZI ÖNERİYORUZ

Minimum 2 metre mesafenin korunabildiği açık havada maske lüzumlu olmadığını vurgulayan Sıhhat Komisyonu, Fakat yoğun kalabalıkların olduğu yerlerde açık alan da olsa maske takmanızı öneriyoruz. Kapalı alanlarda ise maskeyi her durumda takmalısınız. Şu sebeple damlacık çekirdeği şeklinde havada dolaşan partiküller uzak mesafede olan kişileri de infekte edebilmektedir. İyi havalandırılan kapalı alanlarda maskeye gerek olmadığı şeklindeki izahat yanıltıcıdır. Şu sebeple havanın standardını ölçebilecek karbondioksid sensörleri şeklinde cihazlara haiz değiliz açıklamalarında bulunmuş oldu.

HATIRLATMA DOZU UYARISI

CHP İstanbul Sıhhat Komisyonunun açıklaması şu şekilde devam etti:

* Havalandırma cihazlarının kapasitesini ve temiz hava basma sıklığını da denetleme imkanımız yoktur. Yoğun kalabalıkların olduğu kapalı alanlarda ise kolay cerrahi maske yerine N95 yada FFP2 maskeler kullanılmalıdır.

* Vatanımızda hatırlatma aşı dozunu olanların sayısı da maalesef cemiyet bağışıklığı için ihtiyaç duyulan oranın fazlaca altındadır. Bu yüzden 65 yaş üstünde ve ek hastalığı olan kişiler son aşılarından sonrasında 3 ay, gençler ve sağlıklılar ise 6 ay sonrasında ne olursa olsun hatırlatma dozunu olmalıdır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.