CHP, ‘Nükleer Düzenleme Kurumu’ kararnamesini AYM’ye taşıdı

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Hususi ve İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, CHP grubu adına Nükleer Düzenleme Kurumuna ilişkin 95 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin iptali için AYMye başvurdu.

Başvurunun arkasından gazetecilere izahat meydana getiren Hususi, Bu müracaat, Nükleer Düzenleme Kurumuna ilişkin bir müracaat; fakat anayasal yönden daha ilkin meydana getirilen pek oldukça ihlalin üstüne bambaşka bir ihlalle karşı karşıyayız. Resmi Gazetede yayımlanır yayımlanmaz çalışmalarımıza başladık, hafta sonu çalıştık ve Cumhurbaşkanlığının yapmış olduğu Anayasa ihlali üstüne, AYMye biçim yönünden başvuruda bulunduk. Anayasanın ilgili maddeleri, kanunla düzenlenen bir mevzuda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılmayacağını söylerken, geçen hafta TBMMde sabahlara kadar emek harcayarak geçirdikleri Nükleer Düzenleme Kanunuyla ilgili aynı anda hem kanun yayımlandı, hem Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı. Oysaki kanunun düzenlemesi gerektiği bir alana, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin giremeyeceğini Anayasa açıkça yazıyor dedi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir