Cezayir, İspanya ile 20 yıllık Dostluk ve İşbirliği Anlaşması’nı askıya aldı

Cezayir, hiçbir gerekçe göstermeden 8 Ekim 2002de İspanya ile yapmış olduğu yasadışı göç ve insan ticareti ile savaşım mevzularını da kapsayan 20 senelik “Dostluk, İyi Komşuluk ve İş birliği Antlaşması”nın askıya alındığı bildirildi. İspanyol diplomatik kaynakları, İspanyol hükümetinin karardan pişmanlık duyduğunu ve anlaşmanın içerik ve ilkesine olan bağlılığını tekrardan teyit ettiğini söyleyerek Cezayirin kararını doğruladı.

Askıya alma kararının, Batı Sahra ile ilgili İspanya ve Fas içinde yaşanmış olan gelişmelere dayandığı düşünülüyor. Cezayir Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz mart ayında Madrid Büyükelçisini İspanya yönetiminin Batı Sahra ile ilgili açıklamalarını istişare etmek suretiyle geri çekmişti.

İSPANYA BAŞBAKANINDAN FASA DESTEK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fasın Batı Sahra’nın özerkliği önerisine ülkesinin destek verdiğini Batı Sahra ihtilafına temel ve tek çözüm olarak gördüklerini belirtmiş ve Fasın toprak bütünlüğüne tam saygı gösterdiklerinin altını çizmişti.

Cezayir, İspanyol yetkililerin Batı Sahra’ya karşı yasal ve etik olmayan ve siyasal yükümlülüklerle bağdaşmayan tutumlarını haklı çıkarmaya çalıştıklarını düşünüyor. Batı Sahra’nın özerkliğinin desteklenmesinin İspanyol hükümetin yanlış gerekçeler kullanarak sömürgeci defacto politikasını sürdürmeye emek harcaması olarak görülüyor.

İspanya için mühim bir gaz tedarikçisi olan Cezayir’in gaz tedarik sözleşmesini bozup bozmayacağı ise bilinmezken, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun daha ilkin yapmış olduğu açıklamalarda gaz tedarik sözleşmesini bozmayacağını söylemişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.