Cezaevinde isyan çıktı, bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi

Şanlıurfa merkez Eyyübiye ilçesinde bulunan E Tipi Kapalı Cezaevinde akşam saatlerinde isyan çıktı. Bir mahkuma verilen disiplin cezası sonrası isyan çıkaran mahkumlar, bir koğuşun kapısını kapattı.

Yaşanmış olan vaka sebebiyle bölgeye oldukca sayıda ekip sevk edildi. Vaka yerine giden Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile İl Güvenlik Müdürü Selçuk Doğuş, mahkumlara konuşup isyanı sonlandırmalarını istedi. Vaka çıktığını duyan mahkumların yakınları da cezaevi önünde toplanarak gerginlik çıkardı.

VALİ: DİSİPLİN CEZASI YÜÜZNDEN ÇIKTI

Kalabalığın arasına giren Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, içerde herhangi bir olumsuzluğun olmadığını söyleyerek kalabalıktan dağılmalarını istedi. Mahkum yakınlarına seslendikten sonrasında açıklamada bulunan Vali Erin, olayın bir mahkuma verilen disiplin cezası sebebiyle yaşandığını ve denetim atında olan vakada herhangi bir ölü ya da yaralının olmadığını belirtti.
Öte taraftan aynı cezaevinde 2012 senesinde çıkan isyanda koğuşlar ateşe verilmiş ve 13 mahkum yaşamını kaybetmişti.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Başsavcılığı, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaşanmış olan gerginlik vakası ile ilgili açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

*“Bazı mahalli web sitelerinde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan Tutuklu/Hükümlüler tarafınca koğuşta yangın çıkartıldığı yönünde haberler yayınlanması üstüne bu açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

*Akşam 20.00 sıralarında Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bir koğuşta kalan toplam 4 hükümlü/tutuklunun bulundukları koğuşa görevli infaz ve koruma memurlarının girmelerine engel oldukları sadece ondan sonra söz mevzusu hükümlü ve tutuklular tarafınca kapının açıldığı tespit edilmiştir.

*Ceza ve infaz kurumunda yangın çıktığına ilişkin haberler gerçek dışıdır. Vakada yaralanan hiçbir tutuklu ve hükümlü yoktur. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir