Ceza belki ama tutuklama beklemiyordum

Sinemacı, yapımcı, gazeteci Çiğdem Mater, çekmediği bir film yüzünden suçlanmıştı. Seyahat tutuklularından Mücella Yapıcı ile beraber kalan Mater, “2020 yılındaki beraatimizin peşinden hem siyasal iktidarın tepkilerini, hem de savcının ısrarını düşünürsek bir ceza bekliyordum sadece tutuklama beklemiyordum. Hele ki yurt dışı çıkış yasağına karşın Almanya’dan dönmüş ve pasaportumu İstanbul Havalimanı’nda polise teslim etmişken ‘kaçma şüphesi’ ile tutuklanmam asla mantıklı değil elbet. Cezaevine gittikten sonraki sabah eşyalarımız gelene kadar yaşadığımız durum pek kolay değildi” dedi.

MÜCELLA’NIN DİZİLERİ

Avukatların kendilerini asla yalnız bırakmadığın ve bilhassa onlara teşekkür ettiğini söyleyen Mater, cezaevi günlerini şu şekilde söyledi: “Günümüz çoğunlukla avukat görüş alanında avukat ve milletvekili görüşleri ile geçiyor. Günde üç saat havalandırma hakkımız var.  377 adımlık bir avluda geçiriyoruz bu zamanı. Cezaevinin kötü olmayan bir kütüphanesi var. Kitap sorunumuz yok. Hatta sırada bekleyen oldukca kitap var. Birinci haftanın sonundan itibaren mektup almaya başladık. Doğal ciddi bir mektup mesaimiz oluyor. Temizlik, yiyecek derken gün geçiyor…” Mater, televizyonda çoğu zaman haber yayınlarını takip ettiklerini söylerken, gündüzleri de rast gelirlerse yiyecek ve hanım programlarını izlediklerini  ettiklerini yazdı: “Gündüzleri yakalarsak yiyecek ve hanım programlarına takılıp dehşete kapılıyoruz. Akşamları Mücella’nın dışardayken de takip etmiş olduğu dizileri mecburen izliyorum, birazcık zor doğal :).”

BİZ ÇOK İYİYİZ ÇÜNKÜ ÇOK HAKLIYIZ

İYİ dileklerini ileten, mektup yazan her insana teşekkür eden Mater’in son mesajı ise şu oldu: “Hepsini duyuyor, görüyoruz. Bu sorun 8 kişinin meselesi değil, bunun geniş kitlelerce görülmesi oldukca kıymetli. Oldukça ciddi bir hukuk ve hakkaniyet meselesi bu ve her an her insanın başına benzeri gelebilir. Buradaki halimizin  oldukca merak edildiğini biliyorum. Özetlemek gerekirse biz oldukca iyiyiz, bundan dolayı oldukca haklıyız.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir