“Cenaze Yozgat’ın” denilerek naaşını yıkamadılar iddiası

Almanya Esslingende yaşayan 50 yaşındaki Taşkın Koç, kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Esslingen Savcılığı otopsi yapılmasına gerek olmadığını belirterek, cenazenin götürülmesine izin verdi. Bunun üstüne ailesi cenazeyi defnetmek suretiyle memleketleri Yozgatın Aşağıtekke köyüne getirmek istedi.

Uçakla Kayseriye getirilen cenazeye Kayseride otopsi yapılmış oldu. Kayseri Devlet Hastanesinde otopsi meydana getirilen Taşkın Koçun cenazesinin tekrardan yıkanması gerektiği açıklandı. Devlet Hastanesinde gassal olmadığı için aile Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne yönlendirildi. Sadece iddiaya gore aileye cenazenin burada da yıkanamayacağı söylendi.

Sabah saatlerinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne geldiklerini ve bir türlü cenazelerini yıkatamadıklarını belirten İbrahim Nayim, şunları söylemiş oldu:

Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Buket Ergün ile görüştük. Kendisi bizlere ilkin cenazenin yurt dışından geldiği ve tabut uçakta basınca maruz kalmış olduğu için tabutu açamayacaklarını ve cenazeyi yıkayamayacaklarını söylemiş oldu. Ikimiz de kendilerine Kayseride otopsi bulunduğunu ve tabutun açıldığını söyledik.

Bu kez de otopsi nerede yapıldıysa orada yıkatın dedi. Hemen sonra 5 günlük cenazeleri yıkayamıyoruz. Bu cenaze Yozgata defnedilecekse gidip orada yıkatmanız gerekiyor. Bu Yozgatın cenazesi. Hangi ilin cenazesi ise o il sınırları içinde yıkanması gerekiyor diyerek birçok bahaneler sıraladı. Ikimiz de kendisine köyümüzün Kayseri sınırında bulunduğunu belirterek, Yozgat bizlere 185 kilometre uzaklıkta. Cenazeyi yıkatmak için bu kadar yol mu gidelim? dedik. Fakat kendisini ikna edemedik.

Mezarlıklar Müdürlüğüne getirdiğimiz cenazemiz 2 saate yakın cenaze aracı içinde bekletildi. Bir çözüm yolu bulmaya çalışsak da bulamadık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi yetkilileri cenaze yıkansın demesine karşın Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Buket Ergün bizlere Bu Yozgatın cenazesi, burada yıkayamayız dedi. Hal bu şekilde olunca ikimiz de o vakit cenazemizi götürüp evimizde yıkatırız diyerek köyümüzün yolunu tuttuk. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.