Çekya’da Covid-19 kısıtlamaları tamamen kaldırıldı

Çekya’da tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı. Çekya’da hükümetin 200 sandalyeli Temsilciler Meclisi’ne pandemi yasasında yapılması öngörülen değişimleri sunmasının peşinden meydana getirilen oylamada, 159 üyenin lehte oy vermesi ile ülkede mevcut olan tüm Covid-19 kısıtlamalarını kaldırıldı.

Pandemi yasasında değişim ile Çekya’da daha ilkin tüm kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında kaldırılan maske takma zorunluluğu yarından itibaren hastane, eczane, bakımevi ve tüm öteki sıhhat müesseselerinde da sonlanmış oluyor.

Çekya Sıhhat Bakanı Vlastimil Valek yapmış olduğu açıklamada, “Maske takma zorunluluğunu kaldırdık fakat maske takmak bizim için hala fazlaca iyi bir koruyucu önlemdir. Unutmayalım ki Covid-19 insanları hala öldürebilmektedir. Bu yüzden herkesi aşı olmaya çağrı ediyorum” dedi.

PCR TESTLERİ ÜCRETLİ HALE GELECEK

Çekya’da daha ilkin her insanın ayda bir kez parasız PCR testi yaptırma hakkı bulunurken, yeni karar ile parasız PCR testleri yalnız aile doktorunun istemesi durumunda devlet tarafınca ödenecek.

Çekya’da son 24 saatte bin 372 yeni corona virüsü vakası tespit edilirken, toplam olay sayısı 3 milyon 909 bin 167ye terfi etti. Ülkede son 24 saatte corona virüsünden can kaybı yaşanmadı. Covid-19 salgınının başından bu yana Çekya’da toplam 40 bin 184 şahıs yaşamını yitirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir