Çekya’da 600’den fazla kişi savaşmak için başvuru yaptı

Çekya Devlet Başkanlığı Ofisinin resmi web sitesinden meydana getirilen açıklamaya gore, 600den fazla Çekya vatandaşı Ukrayna ordusuna katılarak savaşmak için Başkanlık Ofisi’ne resmi başvuruda bulunmuş oldu.

Meydana getirilen açıklamada, Çekya Başkanlık Ofisine şu ana kadar NATO dışındaki bir devlet olan Ukrayna’nın Silahlı Kuvvetlerine katılmak için 600den fazla şahıs müracaat yapmış oldu. Meydana getirilen başvurular yalnız Ukrayna ordusuna katılmak için izin başvuruları değil, bununla birlikte askeri eğitim almak, Ukrayna’ya ulaşım sağlanması ve askeri tabanca ve teçhizat taleplerini de içeriyor. Çekya olarak başka bir ülke ordusunda savaşmak isteyen yurttaşlarımıza askeri eğitim vermediğimiz şeklinde askeri tabanca ve teçhizat da sağlamıyoruz denildi.

ÇEKLERİN YABANCI BİR DEVLETİN ORDUSUNDA ÇALIŞMASI YASAK

Çekya Silahlı Kuvvetler Kanunu, Çeklerin Devlet Başkanının rızası olmadan yabancı bir devletin ordusunda çalışmasını yasaklıyor. Birden fazla uyruğu olan ve yurttaş olduğu ülkenin silahlı kuvvetlerinde hizmet eden ya da NATO üyesi bir ülkenin silahlı kuvvetlerinde ustalaşmış olarak çalışan kişiler için ise yasal bir engel bulunmuyor.

Çekya Silahlı Kuvvetler Kanununa gore başka bir orduya katılmak isteyen vatandaşların Çekya Müdafa Bakanlığına başvurmaları gerekirken, Başkanlık Ofisine meydana getirilen başvurular da değerlendirmeye alınıyor. Meydana getirilen başvurular İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığında değerlendirildikten sonrasında Müdafa Bakanlığına gönderilecek. Meydana getirilen incelemenin peşinden da Devlet Başkanı’nın onayına sunulacak.

“5 YIL HAPİS CEZASI BULUNMAKTADIR”

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman ve Başbakan Petr Fiala geçtiğimiz hafta Lany’deki Başkanlık konutunda bir araya gelmiş olarak Çek vatandaşlarının kendi kararlarıyla Ukrayna için Rus saldırılarına karşı savaşmalarına izin verilip verilemeyeceğini tartışmıştı.

Görüşme sonunda Başbakan Petr Fiala, Başkan Zeman ile Ukrayna-Rusya arasındaki savaşı, Çekya’nın bu zamanda dış politikadaki pozisyonunu görüşmek ve ek olarak bu zor günlerde Çek siyasetindeki birlik ve beraberliği göstermek suretiyle buluştuk. Anayasaya gore bir Çek vatandaşının başka bir ülkenin ordusunda vazife alması halinde 5 yıl hapis cezası bulunmaktadır. Başkan ile yaptığım görüşmede bu cezanın Ukrayna-Rusya savaşı için istisnai bir halde uygulanmasını tavsiye ettim. Başkan Zeman da bunu kabul etti. Güvence edebilirim ki hiçbir Çek, Ukrayna’da Ruslar ile savaşması sebebiyle ceza almayacak” demişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.