Çekya, Ukrayna’nın hasar gören tank ve zırhlı araçlarını onaracak

Çekya Müdafa Bakanlığı, Ukrayna’nın talebi ve Hükümetlerarası Müdafa İşbirliği Ajansı’nın (AMOS) vesilesiyle hasar görmüş Ukrayna tanklarının ve zırhlı araçlarının Çekya’da onarılacağını deklare etti.

Çekya, Ukrayna’nın hasar gören tank ve zırhlı araçlarını onaracak

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Çekya’dan Ukrayna’ya bir destek daha geldi. Çekya Müdafa Bakanlığı, Ukrayna’nın cenk esnasında hasar gören tankların ve öteki zırhlı araçların onarımı için Çekya ve Slovakya’ya yapmış olduğu resmi başvuruyu pozitif karşıladıklarını açıklayarak, Hükümetlerarası Müdafa İşbirliği Ajansı’nın (AMOS) vesilesiyle hasar görmüş Ukrayna tanklarının ve zırhlı araçlarının Çekya’da onarılacağını aktardı.

Müdafa Bakanı Jana Cernochova yapmış olduğu açıklamada, “Çekya olarak Ukrayna tarafının, kurulumu ihtiyaç duyulan yada çatışmalarda hasar gören yer ekipmanlarının onarımında ortaklık talebine resmi olarak pozitif yaklaşan ilk ülke olduk. Bu Rus saldırılarına maruz kalan Ukrayna’ya olan tam desteğimizin bir öteki göstergesidir” dedi.

Çekya Müdafa Bakanlığı, minik ölçekli hasarların Ukrayna tarafınca onarılacağını, daha nitelikli işlerin ise Çekya tarafınca yapılacağı ifade ederek, T-64 tipi tanklar ile BTR ve BRDM tipi zırhlı araçların onarımının gerçekleştirileceğini belirtti.

Çekya, Ukrayna’ya Rus saldırılarının başladığı ilk günden bugüne dek ortalama 60 milyon euroluk tabanca ve askeri teçhizat yardımında bulunurken, Rusya geçtiğimiz günlerde Sovyet yapımı T-72 tipi tankların Ukrayna’ya bağışlama edilmesi sebebiyle Çekya’ya diplomatik nota vermişti.

ABD Başkanı Biden, dünya lideriyle Ukrayna'yı görüştü İlginizi Çekebilir ABD Başkanı Biden, dünya lideriyle Ukrayna’yı görüştü Ukrayna'da Rusya hedefleri vuruldu İlginizi Çekebilir Ukrayna’da Rusya hedefleri vuruldu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir