Çekya, Ukrayna’dan gelen mülteciler nedeniyle OHAL ilan etti

Rusya’nın Ukrayna ilerleyişi devam ederken, yüzbinlerce Ukraynalı ülkesini terk etmek mecburiyetinde bırakıldı.

Çekya hükümeti, bugün yapmış olduğu Bakanlar Kurulu toplantısında son günlerde Ukraynadan gelen sığınmacı sayısının artması sebebiyle 4 Marttan itibaren ülke genelinde muhteşem hal duyuru (OHAL) etme sonucu aldı.

Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusan hükümet toplantısından sonrasında yapmış olduğu açıklamada, Yalnız Ukraynadan gelen insanlara ve onlarla ilgilenenlere yardım etmek için muhteşem hal duyuru ediyoruz. OHAL ile Ukrayna’dan gelen mültecilere daha çok konfor ve Çek vatandaşları için daha çok güvenlik sağlayacağız. İlan edilen OHAL’in günlük yaşantıda herhangi bir değişim yaratmayacağını belirtmek isterim” dedi.

20 BİN MÜLTECİ GELDİ

Çekya Başbakanı Petr Fiala ise mecliste yapmış olduğu konuşmada, “Şimdiye kadar, Ukraynadan 20 bin sığınmacı geldi. Bunlardan ise 13 bin 977 sığınmacı ise kendilerini yabancılar polisine kaydettirdi. Bir çok Pragda ve Orta Bohemya Bölgesi’ne gelmiş durumdalar. Ukraynalıların emek harcama izni olmadan işgücü piyasasına girebilmeleri için lüzumlu düzenlemeleri yapacağız. İlk etapta ise 5 bin Ukraynalı mülteciye maddi yardımda bulunacağız. Tüm bölgelerimizde Ukraynalılar için yardım noktaları kuracağız. Bu kayıt noktaları ülkeye kayıt ile tıbbi muayeneye kadar birçok görevi üstelenecek” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir