Çekya Slovakya’ya 650 asker gönderecek

Slovakya hükümeti, son günlerde artan Rus tehdidinden korunmak amacıyla NATO askerlerinden oluşan 2 bin 100 kişilik birliğin ülkeye girişini onayladı. Çek askerleri tarafınca komuta edilecek birlik, 700 Alman, 600 Çek, 400 ABD’li, 200 Hollandalı, 100 Polonyalı ve 100 Sloven askerden oluşacak. Birlik Slovakyanın korunmasını sağlamak için Patriot hava müdafa sistemi ve Sentinel radar teknolojisi de dahil olmak suretiyle NATO tarafınca sağlanan teçhizatı kullanacak.

Çekya tarafınca gönderilecek olan 650 askerin 600’ü Slovakya’nın korunmasını sağlarken, öteki 50 asker ise daha ilkin gönderilen 100 asker ile beraber Slovakya’nın Liptovsky Mikulas şehri civarlarında Ukraynalı sığınmacılar için bir insani üs inşa edecek ve bu üssün işletilmesinden görevli olacaklar.

HENÜZ MECLİSTE ONAYLANMADI

Çekya hükümetinin almış olduğu Slovakya’ya asker gönderme sonucu hemen hemen mecliste onaylanmazken, Çekya Müdafa Bakanı Jana Cernochova yapmış olduğu açıklamada, “Yetkilendirmenin en kısa sürede onaylanacağına inanıyorum. Putinin eşi görülmemiş Ukrayna işgali ışığında, bu sonucu ertelemek için vakit yok. Slovak ortaklarımıza mümkün olan en kısa sürede komuta edeceğimiz bir müdafa birliği kurmalarında yardım etmek istiyoruz” dedi.

PAZARTESİ GÜNÜ 100 ASKER GÖNDERİLMİŞTİ

Çekya geçtiğimiz pazartesi günü Slovak ordusunun Ukraynadan gelen sığınmacılar için bir çadır şehir inşa etmesine yardım etmek için Slovakyaya 100 asker ve askeri teçhizat göndermişti.

Çek Silahlı Kuvvetleri’nin toplumsal medya hesabından meydana getirilen açıklamada Pardubice ve Lipnik nad Becvou şehirlerindeki lojistik destek ekiplerimiz Slovakyaya doğru yola çıkıyor. Orada Ukraynadan gelen dört yüz sığınmacı için insani bir üs kuracaklar ifadeleri kullanılmıştı.

Çekya’dan Slovakya’ya giden askerler 30 Haziran 2023e kadar görevde kalacaklar ve bu süre içindeki müdafa maliyetinin ortalama 540 milyon kron (ortalama 21,5 milyon euro) olacağı tahmin ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.