Çekya, Rusya’nın Ukrayna’da işlediği suçların ‘soykırım’ olduğunu kabul etti

Çekya Senatosu, Dışişleri, Müdafa ve Güvenlik Komitesi’nin önerisi üstüne Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği suçları soykırım olarak nitelendiren sonucu onayladı. Karar, Komite Başkanı Pavel Fischer tarafınca toplumsal medya üstünden paylaşıldı.

Senato tarafınca onaylanan kararda, “Çekya Senatosu, Rusya tarafınca Ukrayna’da kitlesel infazlar, ölülere saygısızlık, işkence, saldırı, fizyolojik ve zihinsel sertlik ile küçüklere karşı işlenen suçlar, Ukrayna halkının sınır dışı edilmesi benzer biçimde etnik güdümlü insanlığa karşı işlenen suçları ve Ukrayna halkına karşı meydana getirilen soykırımı kınıyor” ifadelerine yer verildi.

Kararda ek olarak, Ukrayna’ya daha çok tabanca tedarik edilmesi ve Avrupa Birliği (AB) üyeliği için aday statüsü verilmesinin gerekliliği vurgulandı.

UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİNDEN ÇEKYAYA TEŞEKKÜR

Ukrayna’nın Prag Büyükelçisi Jevhen Perebyjnis ise yapmış olduğu açıklamada, “Çekya Senatosu, Rus ordusunun Ukraynada işlediği suçları Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul etti. Kabul edilen karar ek olarak Çekya’nın Ukraynaya tabanca sağlamaya devam etmesini ve Ukraynanın AB üyeliğine aday statüsünü de destekliyor. Teşekkür ederim” dedi.

ZEMAN, RUSYANIN SİVİL KATLİAM YAPTIĞINI İFADE ETMİŞTİ

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman daha ilkin yapmış olduğu açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’da yaptıkları soykırıma direnen halkın öldürülmesidir. Sivillerin katliamıdır. Ek olarak harp devam ederse Çekya’nın verdiği destek artarak devam edecektir” ifadelerini kullanmıştı.

LİTVANYA DÜN RUSYAYI TERÖRİST DEVLET İLAN ETMİŞTİ

Litvanya parlamentosu dün gerçekleştirdiği oturumda, Rusya’nın Ukrayna işgalini “soykırım” olarak tanımış ve Rusya’yı da terörist devlet duyuru etmişti. Rusya, alınan karara tepki göstermiş, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova yapmış olduğu açıklamada, Litvanya parlamentosunun Rusyayı terörizmi destekleyen ve tatbik eden bir devlet olarak kabul etme sonucuna yönelik, Tam olarak bir provokasyon ve aşırıcılık demişti.

Öte taraftan Ukrayna parlamentosu, 14 Nisan tarihinde almış olduğu kararla Rus ordusunun Ukraynadaki eylemlerini soykırım olarak vasıflandırmış, hem de dünyadaki parlamentoları, hükümetleri ve kuruluşları da soykırımı tanımaya çağrı eden bir sonucu kabul etmişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.