Çekya hükümetinden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay

Çekya, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verdi. Çekya Bakanlar Kurulu toplantısının arkasından toplumsal medya hesabı üstünden açıklamalarda bulunan Çekya Başbakanı Petr Fiala, İsveç ve Finlandiyanın NATO’ya katılımlarını Çekya hükümeti tarafınca kati olarak onayladığını duyurdu. Söz mevzusu kararın yürürlüğe girebilmesi için Temsilciler Meclisi ve Senato tarafınca onaylanması gerekiyor.

İsveç ve Finlandiyanın NATOya başvurma kararını memnuniyetle karşıladığını aktaran Fiala, “Putinin Ukraynadaki saldırganlığı, her iki ülkeyi de uzun vadeli tarafsızlık politikalarını tekrardan gözden geçirmeye ve ittifaka katılmak için başvurmaya zorladı. Bu ülkelerin orduları, birçok kez bağlaşık kuvvetlerle beraber ortak tatbikatlara katıldı ve NATO üyeliği için lüzumlu tüm kriterleri karşılıyorlar. Çek hükümeti hem İsveçin hem de Finlandiyanın katılımını kati olarak onayladı. Şimdi Temsilciler Meclisi ve Senato da onaylamalı. Sadece herhangi bir problem beklemiyorum” dedi.

TARİHİ BİR DÖNÜM NOKTASIDIR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu yapmalarının arkasından açıklamalarda bulunan Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ise, “İsveç ve Finlandiya’nın bugün NATO’ya yaptıkları üyelik başvurusu, NATO için olmasıyla birlikte her iki ülke için de zamanı bir dönüm noktasıdır. Beraber daha da kuvvetli olacağız. Çek Cumhuriyeti bu ülkelerin NATO’ya katılımlarının onay sürecini mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için üst düzey çaba gösterecektir” dedi.

NATOYA ÜYELİK İÇİN MEVCUT ÜYELER ARASINDA OYBİRLİĞİ SAĞLANMALI

NATO, 1949 senesinde 12 kurucu üye ile kurulmasının arkasından ABD, Almanya, Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadağ, Şimal Makedonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’ın ittifaka iştirak etmesi ile üye sayısını 30’a yükseltti.

Bir ülkenin NATO’ya üyelik başvurusunun onaylanabilmesi için başvurunun ilkin mevcut tüm üye devletlerin hükümetleri tarafınca ve arkasından da parlamentoları tarafınca onaylanması gerekirken, NATO’ya üyelik için mevcut üyeler içinde oybirliği sağlanmalı.

Türkiye, mevcut problemler sebebiyle İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine sıcak bakmıyor
Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği destek ve Türkiye’ye yönelik uyguladığı müdafa endüstri yaptırımları sebebiyle iki ülkenin NATO üyeliğine söz mevzusu problemler çözülene kadar onay vermeyeceğini açıkladı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir