Çekya, 103 vatandaşının Ukrayna ordusuna katılmasına izin verdi

Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna ordusuna katılmak isteyen ortalama 400 Çek vatandaşının başvurusundan 103 tanesini onayladı.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jiri Ovcacek toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Başkanı Milos Zeman, 103 vatandaşın Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine katılma isteği ile ilgili yaptıkları başvuruları 585/2004 sayılı askerlik hizmeti ve güvence altına alınmasına ilişkin kanuna dayanarak kabul ederek sonucu imzaladı. Karar, başbakanın imzası sonrasında yürürlüğe girecektir” dedi.

Ovcacek ek olarak, Müdafa Bakanlığı’nda değerlendirilmek için bekleyen yüzlerce başvurunun bulunduğunu bildirdi.

BAŞBAKAN FİALA, BAŞVURULARI İMZALAYACAK

Başbakanlık Sözcüsü Vaclav Smolka yapmış olduğu açıklamada, Başbakan Petr Fiala, başvuruların ilgili üç bakanlığın tümü tarafınca pozitif değerlendirildiği durumlarda, Başkanı Zeman’ın da imzalaması halinde, kendisinin de Çek vatandaşlarının Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine girmesine müsaade edecektir” dedi.

UKRAYNAYA GİDEN ÇEKYALILAR HAPİS CEZASINDAN MUAF TUTULUYOR

Devlet Başkan Zeman ve Başbakan Fiala, geçtiğimiz mart ayında bir araya gelmiş ve Çek vatandaşlarının kendi kararlarıyla gönüllü olarak Ukrayna için Rus ordusuna karşı savaşmalarına izin verilip verilemeyeceğini tartışmıştı. Görüşme sonrası, Çek vatandaşlarını Rus ordusuna karşı savaşmaları için bir kural dışı uygulanacağı ve hapis cezası almayacakları güvence edilmişti.

Mevzu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Fiala, Anayasaya nazaran bir Çek vatandaşının başka bir ülkenin ordusunda vazife alması halinde 5 yıl hapis cezası bulunmaktadır. Başkan ile yaptığım görüşmede bu cezanın Ukrayna-Rusya Savaşı için istisnai bir halde uygulanmamasını tavsiye ettim. Başkan Zeman da bunu kabul etti. Güvence edebilirim ki, hiçbir Çek Ukrayna’da Ruslar ile savaşması sebebiyle ceza almayacak demişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir