ÇED kurnazlığını vatandaş bozdu, salon karıştı

Safiport’un Derince Limanı’na yapmak istediği 900 bin metreküp dip tarama, 16 bin kilometre dolgu ile karada 47 tane daha ilave depolama tankı için, bugün yapılması planlanan ÇED toplantısı projeye karşı çıkan vatandaşların protestosuna uğradı.

Safiport, kalabalık oluşturmak ve toplantıyı gerçekleştirmek için hususi servislerle kendi işçilerini getirdi. Toplantının devam etmemesini isteyen vatandaşları Safiport’un kurnazlığı daha da çileden çıkardı.

Projeye karşı çıkan vatandaşlar “Safiport dışarı” çarpıcı sözleri atmaya başladı. İki taraf içinde yaşanmış olan gerginlik bir süre sonrasında arbedeye dönüşünce toplantı başlayamadı. Projeye karşı çıkan vatandaşlar, doğaya zarar verecek olan bu depoların yapılmaması için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

ÖNCE VİCDANLARINA SONRA KANUNLARA UYSUNLAR

Safiport’un projesinin doğaya vereceği zararın geri dönülmez olacağını vurgulayan Körfez Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı,

“Kanunlarımız oldukca açıktır. Deniz, göl ve yeşil alanlar halka aittir. Kullanımında kamu yararı esastır. Üstelik bu karar, müsilajdan sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile beraber Marmara Denizi ve adalar hususi çevre koruma bölgesi olarak duyuru edilmişti.

Dolayısıyla bu tip bir proje, cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile çelişmektedir. Kocaeli’de kanser başta olmak suretiyle türlü çeşit hastalıktan mustarip insanoğlu var. Denizimiz de tıpkı bu şekilde. Bir yıl ilkin müsilajı yaşayarak bunu bizlere gösterdi. Gözle görülmüyor diye şu anda müsilaj yok şeklinde davranılıyor.

Hatırlarsanız yalnız evsel atıkların müsilaja sebep olduğu söylenmişti fakat biz doğal çevre dernekleri ve bu işe duyarlı kişiler olarak yalnız evsel atıkların bu duruma sebep olmadığından bahsetmiştik.

Kocaeli’de birçok endüstri kuruluşu, liman var. Endüstri kuruluşları soğutma kuleleri için milyonlarca metreküp denizden su alıyorlar. Sonrasında bu suları alıp niteliksiz hale getirdikten sonrasında yine denize bırakıyorlar.

Milyonlarca metreküp dip tarama ve dolgu emekleri da yapılmış oldu. Dolayısıyla müsilajda bu katkının kullanılmaması mühim bir eksikliktir. Ilkin vicdanlarına sonrasında kanunlara uyarak doğru kararları vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ZATEN YETERİNCE RİSK ALTINDA YAŞIYORUZ

Geçmişteki tehlikelerin unutulmaması icap ettiğini, şu anki sürecin de risk oluşturduğunun altını çizen Fidancı, “Şu anda bulunduğunun iki katına çıkmak istiyorlar. Fakat bahsi geçen kimyasallar o şekilde oldukca masum kimyasallar değil, her birisi parlayıcı, patlayıcı maddeler. Esasen yeterince risk içinde yaşıyoruz. Kocaeli’de yaşayanlara yine hatırlatmak isterim; 1999 depreminde Tüpraş yangını sebebiyle ilçemiz, ilimiz boşalmıştı. Buradaki esas mesele Tüpraş yangınıyla beraber etrafındaki tehlikeli kimyasal maddelerin olası bir genleşme yada reaksiyona girmesiyle yaşanacak ciddi bir patlama vs idi. Dolayısıyla bu projeye onay verenlerin bu hususları kesinlikle hatırlamalarını istiyoruz” dedi. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir