Çavuşoğlu’nun bozkurt selamı ilişkileri gerdi: Türkiye’ye engel, Ermenistan’a onay

Nisan ayının sonunda Uruguaya giderek Montevideodaki büyükelçilik binasının açılışına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, buradan çıkarken kendisini protesto eden göstericilere bozkurt selamı ile karşılık vermişti.

1915 vakalarını eleştiren ve soykırım iddiasında bulunan göstericilere makam aracından bozkurt işareti veren Çavuşoğlunun bu hareketi Uruguayda gündem olmuş ve Ankara-Montevideo hattında gerilim yaratmıştı.

Çavuşoğlunun bu hareketine Uruguay Cumhurbaşkanı Luis Lacalle Pou da tepki gösterirken, İnsanların haklı olarak canı yandı yorumunu yapmıştı. Bozkurt selamından sonrasında Türkiyenin yeni atanan Montevideo Büyükelçisi Hüseyin Müftüoğlu da Uruguay Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Müftüoğlunun bu hareket ile ilgili izahat yapması istendi.

Bu hareketin bir yansıması olarak Uruguay muhalefeti, Türkiyeye gönderilmek suretiyle Senatonun onayını bekleyen dış ilişkiler uzmanı Hugo Cayrusun Ankaraya gönderilmesini engelledi. Frente Amplio isminde karşıcılık bloğunun önayak olduğu oylamada oy birliğiyle Cayrusun gönderilmesi engellendi. Alınan karar ile ilgili açıklamada Cayrusun deneyimli bir dış ilişkiler uzmanı olduğuna vurgu yapılırken bu kararda Cayrusun deneyimi ve geçmişinin bir ilgisi olmadığı da açıklandı.

Fakat bu karardan kısa bir süre sonrasında Uruguay, Ermenistan ile diplomatik ilişkilerini kuvvetlendirme sonucu aldı. Uruguayın Ermenistan maslahatgüzarı Eduardo Rosenbrockı büyükelçiliğe getirme sonucu alındı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin geliştirilmesine 2021 senesinde karar alındığı fakat hemen hemen büyükelçi atanmadığı açıklandı.

SOYKIRIM DİYEN İLK ÜLKE

Uruguay, sözde Ermeni soykırımını tanıyan ilk ülke olmuştu.

Uruguay, 20 Nisan 1965’te 1915 vakalarını soykırım olarak tanıyan ilk ülke olarak kayıtlara geçmişti.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişki 27 Mayıs 1992’de kurulmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.