Çavuşoğlu: Müzakerelerde mutabık kalınan konular sahada uygulanmıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile Ukraynanın bu hafta İstanbulda meydana getirilen müzakerelerde mutabık kaldıkları konuların sahada tam olarak uygulanmadığını söylemiş oldu.

Çavuşoğlu, A Haber televizyonuna yapmış olduğu açıklamada, iki ülkenin dışişleri bakanlarını bir yada iki hafta içinde Türkiyede bir araya getirmek için çalıştıklarını da beyan etti. Çavuşoğlu, İstanbul’da düzenlenen müzakerelere katılan Rus oligark Roman Abramoviç’in başından bu yana savaşın sonlandırılması için çaba sarf ettiğini kaydetti.

Rusya-Ukrayna içinde garantörlük mevzusuna da değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye savaşın içine derhal girecek, Türkiye oraya asker gönderecek benzer biçimde yorumlar doğru değil” dedi. Çavuşoğlu, Türkiyenin Ukraynanın işgali öncesinde Kieve gönderilmiş olduğu iki askeri nakliye uçağının, Ukrayna hava sahasının yine uçuşlara açılmasının arkasından ülkeden ayrılacağını söylemiş oldu.

“Yeni nesil F-16’ların alınması ve mevcut F-16’ların modernizasyonu mevzusunda müzakereler devam ediyor ve iyi gidiyor” diye konuşan Çavuşoğlu, müdafa alanında NATO içinde de, AB içinde de Türkiyeye yönelik kısıtlamaları kaldırma yönündeki anlayışın ağır basmaya başladığını beyan etti.

Suudi Arabistanla ilişkilerin normalleşmesi mevzusunda da mühim adımların bulunduğunu bildiren Çavuşoğlu, *Enerji bakanımız ile İsrail ve Filistine Mayıs ortasında ziyaretimiz söz mevzusu. Büyükelçilerin karşılıklı atanmasını İsrailli mevkidaşımızla Mayıstaki ziyarette görüşeceğiz” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir