Çavuşoğlu, BAE Dışişleri Bakanı ile görüştü: Türkiye’deki fırsatları yakından takip etmekteyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ile bir araya geldi. İki bakan görüşmenin peşinden kameralar karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiyenin körfez bölgesindeki en büyük tecim ortağının Birleşik Arap Emirlikleri olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu sözlerini şöyleki sürdürdü:

* 2021 yılı tecim hacmimizde 8 milyar dolara yaklaştık. Bu sayı geleceğe yönelik bizleri daha da umutlandırdı. 10 miyar hedefine kolayca ulaşacağız. Minimum 15 milyar dolarlık yeni bir hedef koymamız lazım. Gene karşılıklı yatırımlar ile yüksek teknoloji alanında dünyada etkili bir güç birliğine dönüştüreceğiz işbirliğimizi. Birçok Türk teknoloji şirketinin emirliklerde faaliyetini arttırmasında sevinç duyuyoruz.

* Birleşik Arap Emirlikleri bizdeki startuplara ilgi duyduğunu görüyoruz. Teknoloji şirketlerinin de Türkiyeye ilgilisi artıyor. Türkiyenin Birleşik Arap Emirliklerindeki yatırımları artıyor. Müteahhitlerimiz geçmişte oldukça mühim projeleri hayta geçirdiler. İlişkilerimizde oluşturulan yeni sayfayla müteahhitlik firmalarımızın geri dönmeye başladığını gördük. Bilhassa 3. ülkelerde ortaklaşa iş yapmamız gerekiyor. Firmalarımızı 3. ülkelerde ortaklaşa iş için teşvik edeceğiz. Kalkınma ajanslarımızın da projelerini desteklemelerini, beraber çalışmalarını teşvik edeceğiz.

* Körfezi Avrupaya bağlayacak mühim ulaştırma projeleri üstünde çalışıyoruz. Kapsamlı bir tecim anlaşması imzalanması mevzusunda mutabık kalmıştık. Arkadaşlarımız süratli şekilde müzakerelere başladılar. Bu yıl bitmeden anlaşmayı da imzalamak istiyoruz. Kardeşim Şeyh Abdullah Hindistan ile 88 günde tamamladıklarını söyleyince şaşırmıştık. Ikimiz de bundan esin alarak en kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Her iki ülke için yararlı olacaktır.

TÜRKİYEDEKİ FIRSATLARI YAKINDAN TAKİP ETMEKTEYİZ

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ise iki ülke arasındaki tecim hacminin yükseltilmesinin önemini vurgulayarak, Son iki yılda büyük artış söz mevzusu. Bu tabi ki teşvik edici bir mevzu. Bununla beraber ortaya koyduğumuz iradenin de bir göstergesi. Önümüzdeki fırsatlara ilişkin görüş alışverişinde bulunduk dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Al Nahyan, iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, Birleşik Arap Emirlikleri şirketlerinden enerji mevzusunda büyük ilgi söz mevzusu. Bilhassa yenilenebilir enerji mevzularında konuştuk. Bir enerji şirketimiz Türkiyedeki fırsatları yakından takip etmekte. Eğer bu fırsatları yakalayacak olursak gerek kamu kuruluşları, gerek hususi sektörle ortaklık yapabilir. Bu enerji daha ucuza mal etmek için büyük ehemmiyet taşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri firmalarının bilhassa limanlarla, enerjiyle ve demir yolları ile ilgili büyük ilgisi söz mevzusu Türkiyeye. Türkiye büyük bir ülke hakkaten. Oldukca fazla potansiyeli olan bir ülke. Türkiye ile beraber başka ülkelerde iş birliği yapmak bizim için oldukça mühim. Afrikada Asyada olabilir büyük fırsatlar söz mevzusu. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri büyük saygı gösterilen ülkeler. Bu bölgelere gidebilmek için ilk olarak kendi ilişkilerimizi pekiştirmemiz lazım ifadelerini kullandı.

İLİŞKİLERİMİZİ NORMALLEŞTİRMEK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ

Bakan Çavuşoğlu ise, Filistin ve İsraile yakında gerçekleştirdiği ziyaretlerin hatırlatılması ve bölgedeki normalleşme adımlarının sorulması üstüne şunları söylemiş oldu:

* Bizim hepimizin ortak amacı geçmişte ayrılıklar oldu, değişik mevzularda olduk fakat bunların bir faydasının olmadığını da gördük. Bizim kendi aramızdaki bölünmelerin hiç kimseye bir faydası yok. Dolayısıyla ilişkilerimizi ilk olarak düzeltmemiz lazım ki başkalarına da katkımız olsun. Yaşadığımız coğrafyada yeterince çatışmalar var. Ukrayna savaşı bir kez daha gösterdi ki dayanışmaya her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Daha ilkin görüş ayrılığı içinde olduğumuz tüm ülkelerle ilişkilerimizi normalleştirmek için çaba sarf ediyoruz. İsrail ziyaretinin de bu anlamda yararlı oluğunu görüştük.

* Tüm Müslümanlar olarak Kudüs ve Mescidi Aksanın statüsü tamamımız için kırmızı çizgi. Bu mevzuda görüş ayrılığımız var fakat Ramazan ayında gördük ki diyaloğun da faydası var. Değişik ülkelerle de görüş ayrılığı içinde olabiliriz. Her görüş ayrılığı içinde olan ülke ile ilişkileri kesmek doğru bir yaklaşım değil. Filistin meselesi mevzusunda da Filistinli kardeşlerimizin mesajlarını da İsrail tarafına ilettik.

Kendi aralarında diyaloğun tesis edilmesi önemini de vurguladık. Mısırla da önümüzdeki süreçte daha ileri adımları da atarız. Libya mevzusunda görüş ayrılıkları vardı. Şimdi tamamımız Libyanın istikrarı için beraber çaba sarf ediyoruz. Yemende terör saldırıları oldu. Dayanışmamızı gösterdik. Teröre karşı da beraber savaşım etmemiz lazım. Beraber çalışmaya devam edeceğiz bu hepimizin yararına.

ORTAYA ÇIKAN ÇIKAR TÜM HALKLARIN ÇIKARIDIR

Türkiyenin bölgedeki dış ilişkiler faaliyetlerini takdirle karşıladıklarını söyleyen Al Nahyan ise, Bu sulh sürecinin yine gelmesi için motive edici bir ziyaret. Bizim bölgemiz üzüntülerle hüzünle dolu aslen. Bizim halklarımız daha iyisini hak ediyor. Yaptığınız ziyaretler oldukça mühim. Oradaki halkların barışa yürümeleri yönünde teşvik edici. Zira büyük bir sorun söz mevzusu. Sonuçta ortaya çıkan çıkar tüm halkların çıkarıdır. İdeolojik fikirler yükseldiği süre o süre iki taraf arasındaki ortaklaşa iş azalır ve beraber çalışmak zorlaşır. Türkiyenin diplomasisi için teşekkür ediyorum. Ruslarla Ukraynalılar içinde, İsrail ve Filistin içinde aynı şeyi yapıyorsunuz. İleriki zamanlarda ortaya koyacağınız rol takdire şayan olacaktır açıklamalarında bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir