Çanakkale’deki yangın soğuk hava deposu tesislerini tehdit ediyor

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Toluklar köyünde ziraat arazisinde saat 14.30 sıralarında çıkan yangın, ormanlık araziye sıçradı. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle ilerlemeye başlamış olan alevler Külcüler ile Çırpılar köyü arasındaki ormanlık araziye ulaştı. Yangın gece saatlerinde de bölgede etkili olan lodos fırtınası sebebiyle ilerlemeye devam ediyor.

Yangına Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne ilişkin fazlaca sayıda ekip müdahale etmeye devam ederken Balıkesir’den de bölgeye fazlaca sayıda ekip sevk edildi. Yangın Çırpılar köyü civarlarında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi elmaların saklandığı soğuk hava deposu yakınlarına kadar ilerledi. Yangın tesislere 500 metre kadar yaklaştı. Köylüler ise elmaları ilaçladıkları ziraat makinalarına su doldurarak yangına müdahale etmeye çalışıyor. Rüzgarın şiddetli olması yangına müdahaleyi güçleştiriyor.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

Orman yangını ile ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu toplumsal medya paylaşımında yangınların devam etmiş olduğu anlatılarak “Bilhassa Türkiye’nin batı bölgelerinde 31 Mart 2022 tarihinden itibaren etkili olan şiddetli lodosun hafta sonu da tesirini artırarak devam etmesi beklenmektedir. Lodosa bağlı düşük rutubet ve yüksek sıcaklıklar orman yangınları riskini artırmaktadır.” denilerek vatandaşların duyarlı olmaları gerektiği vurgulandı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir