Çanakkale geçilemedi tarihin akışı değişti

DENİZ SAVAŞI ZAFERİ’NİN 107’NCİ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ

Bugün 18 Mart… Mustafa Kemal ve askerlerinin tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez!” diye haykırdığı, zamanı değiştiren destanın 107’nci yıl dönümü. 19. Tümen Komutanı Anafartalar Grup Komutanı Yarbay Mustafa Kemal’in dehasına dünyanın fanatik olduğu gün. Çanakkale Savaşı, batılı ülkelerin oluşturduğu itilafa karşı Osmanlı Devleti’nin savunmada olduğu bir harp. Çanakkale Boğazını ve İstanbul’u ele geçirmeyi amaçlayan anlaşmazlık devletleri, 1915 yılı Şubat ayında saldırılara başladı.

KANLARINI AKITTILAR: Devrin en gelişmiş deniz kuvvetleri, Çanakkale Boğazı’nda ilerliyordu. Karşılarında ise vatanı korumak için çaba sarfetmek için kanlarının son damlasına kadar savaşmaya hazır Mehmetçik vardı.

Mehmetçik ve düşman birliği, 18 Mart 1915 günü karşı karşıya geldi. Türk topları, Nusret Mayın Gemisi’nin denize döşediği mayınlar, art arda patladı. Düşman bozguna uğratıldı.

AĞIR YENİLGİ: İlk zafer, deniz savaşlarıyla kazanıldı. Ağır bir yenilgiye uğrayan anlaşmazlık devletleri, bu kez Gelibolu Yarımadası’na kara çıkarması yaparak saldırıya devam etti. 25 Nisan 1915’te başlamış olan Çanakkale Kara Savaşları 7-8 ay devam etti. Mustafa Kemal Atatürk ve komutasındaki Mehmetçik, Arıburnu, 1. Anafartalar, Conkbayırı ve 2. Anafartalar’da zafer üzerine zafer kazanmıştır.

BATI DİZE GELDİ: Milletin canı pahasına verdiği mücadelenin zaferle taçlandığı harpte düşman orduları Çanakkale’yi geçemedi. Batı’yı mısra getiren bu zafer tarihin akışını değiştirirken, bu topraklarda yaşayan milyonlara Kurtuluş Savaşı’nı müjdeleyen büyük bir uyanışın da kapısını araladı.

Denizden sonrasında karadan saldırdılar, karşılarında Mustafa Kemal’i buldular

İngiliz ve Fransız birliği, 18 Mart’ta Türk topçusu ve Çanakkale Boğazı’na döşenen mayınlara takılınca, emperyalist güçler taktik değiştirdi. 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası’nın güneyinde 5 noktaya asker çıkarınca kara savaşı başladı. Bu savaşın kaderini ise Bigalı Köyü’ndeki İthiyat Tümeni’nin komutanlığına atanan Mustafa Kemal (Mustafa Kemal Atatürk) belirledi. Hemen hemen 34 yaşlarında yarbay rütbesindeydi. Buyruk beklemeden, birlikleriyle cepheye yetişti. Arıburnu’nu, Cesarettepe’yi, Kanlısırt’ı, Anafartalar’ı ve Conkbayırı’nı tuttu. İngiliz ve Anzak birliklerini sahile hapsetti. Mustafa Kemal’in direnişi, Çanakkale Kara Savaşı’nın kaderini belirledi. İngiliz ve Fransız güçleri, 20-21 Aralık’ta Gelibolu’ya çıkardıkları birliklerini tahliye ederek geldikleri şeklinde gittiler.

SİZE ÖLMEYİ EMREDİYORUM

Mustafa Kemal, 25 Nisan akşamı cepheye yetişti. Mehmetçiğe, “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” dedi. Bu emirle başlamış olan direniş, 8 ay sonrasında zaferle taçlandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir