Çalışma Bakanlığı ‘3600 Ek Gösterge’ detaylarını açıkladı

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, 3600 Ek Gösterge düzenlemesine ilişkin düzenlemeyi deklare etti. Buna bakılırsa;

■ Birinci aşama işgören olmak kaydıyla tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üstü yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 senelik yükseköğrenim mezunu sıhhat çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600e yükseltilecek. Ek göstergesi 3600e çıkan ve 30 senelik hizmeti olan bir memurun emekli aylığı 1234-1391 lira, emekli ikramiyesi ise 44 bin 500-50 bin 150 lira içinde artacak.

5.3 MİLYON KAMU PERSONELİ DÜZENLEMEDEN FAYDALANACAK

■ Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca sistemdeki sorunların giderilmesi ile hakkaniyet duygusunun pekiştirilmesi amacıyla hazırlanan çalışmada, kapsam genişletilerek 5,3 Milyon kamu mensubunun ek gösterge düzenlemesinden faydalanması sağlandı. Ek gösterge sistemi memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, mesuliyet düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenecek.

■ Talep ve beklentilerin üstüne çıkan “Ek Gösterge Düzenlemesi” ile ek gösterge sistemi memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, mesuliyet düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenecek.

■ Düzenleme, 2008 yılı öncesi göreve başlamış olan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası göreve başlayanların ise bir tek emekli ikramiyelerini esaslı olarak etkileyecek.

 TÜM MEMURLARA İLAVE 600 PUAN

■ Talep ve beklentilerin üstüne çıkan ek gösterge düzenlemesiyle birinci dereceye gelmiş olmak kaydıyla; tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üstü yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 senelik yükseköğrenim mezunu sıhhat çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek.

■ Bu meslek gruplarının yanı sıra avukat, il müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi şeklinde 3000 ek göstergeli tüm kamu görevlilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin de ek göstergeleri 3600’e çıkacak. Ek olarak daha ilkin ek göstergeden yararlanmayan destek hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ilave 600 puan verilecek.

■ Kamudaki fonksiyonel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek amacıyla genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e; il müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü şeklinde yöneticilerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkacak. Böylelikle Kamu bürokrasisindeki aşama ve hakkaniyet gözetilerek, ek gösterge sisteminde yeni bir dönem başlamış olacak ve kamu görevlilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri esaslı artacak.

 EMEKLİ İKRAMİYELERİ DE ARTIYOR

■ Düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 senelik hizmeti olan bir memurun; emekli aylığında bin 234 TL ile bin 391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 TL ile 50.150 TL içinde bir artış olacak.

■ Birinci dereceye gelmiş 3000 ek göstergeli öğretmenin, sıhhat çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5 bin 627 TL’den 6 bin 861 TL’ye çıkacak, emekli ikramiyesi ise 202 bin 909 TL’den 247 bin 408 TL’ye çıkacak. Böylece söz mevzusu kamu görevlilerinin emekli aylıklarında ve ikramiyelerinde yüzde 22 oranında artış sağlanacak.

■ Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5 bin 727 TL’den 6 bin 961 TL’ye, emekli ikramiyeleri ise 202 bin 909 TL’den 247 bin 408 TL’ye yükselecek.

■ 2200 ek göstergeli 4 senelik yükseköğrenim mezunu hemşire ve din görevlileri ise yüzde 25’lik bir artışla emekli aylıklarında bin 391 TL ve ikramiyelerinde 50 bin 150 TL ilave ödeme alacak.

ARTIŞLAR MEVCUT EMEKLİ AYLIKLARINA YANSITILACAK

■ Düzenlemede halihazırda emekli olan kamu görevlileri de unutulmayarak toplumsal devletin yanlarında bulunduğunu hissettirmek için ek gösterge artışlarına bağlı olarak emekli aylıklarındaki söz mevzusu artışlar mevcutta emekli olan devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak. Ek gösterge artışına bağlı olarak yükselecek emekli aylığı ve emekli ikramiyesi tutarları Bu tutarlar yürürlükteki katsayılara bakılırsa hesaplanmış olup, 2022 Temmuz ve 2023 Ocak aylarında işgören maaş zamları oranında daha da ileriye taşınacak.

1994 yılından beri meslek gruplarının ek gösterge artışına yönelik sınırı olan düzenlemeler yapılmıştı. Öğretmen, polis, sıhhat çalışanları ve din görevlileri olmak suretiyle dört meslek grubunda vazife meydana getiren 3000 ek göstergeli memurların, ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi sözü verilmişti. Sadece kapsam tüm memurları içerecek şekilde genişletildi.

Düzenlemeden kimler hangi oranda yararlanacak:

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.