Büyükşen çifti cinayetinde yeni gelişme

Vaka, 3 Eylül 2018de saat 22.00 sıralarında, İsmil Mahallesindeki tek kattan oluşan evde meydana geldi. Kar maskeli şahıs, kapısı açık olan Metin Büyükşene ilişkin eve girdi. Şüpheli, işgören emeklisi Büyükşen ile eşi Necla Büyükşene ateş etti.

Evimizdeki çiftin kızları Büşra Büyükşen (24) de saldırganın dipçik darbesiyle baygınlık geçirdi. Ölü benzer biçimde davranan ve hemen sonra yatak odasının penceresinden atlayıp, yoldan geçen komşularının aracına binen Büşra Büyükşen, jandarmaya giderek vakası söyledi.

Eve gelen jandarma ekipleri, çiftin cansız bedenlerini buldu. O dönem güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalarda, katliam şüphelilerine ulaşılamadı.

25 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmazın başkanlığında katliam dosyası, 2020 yılı Kasım ayında tekrardan ele alındı.

Teknik ve fiziki takibin arkasından 13 Temmuz 2021de düzenlenen operasyonda çiftin kızları Büşra Büyükşen, ağabeyi Uğur Büyükşen, eşi Betül Büyükşen, Betül Büyükşenin babası Muammer Büyükdoğrucan, kardeşi Yılmaz Büyükdoğrucan ve kuzeni Mehmet Ali Dayanır ile Abdullah Başdemir, sevgilisi Esra Taş ve bu çiftin aynı mahallede temasa geçmiş olduğu Zekeriya Okşen ve kuzeni Mustafa Okşenin de aralarında bulunmuş olduğu 25 şahıs gözaltına alındı.

Şüphelilerin HTS kayıtları ile WhatsApp görüşmeleri de araştırma altına alındı. Sorgulamada Esra Taşın, öldürülen Büyükşen çiftinin evlerine 500 metre mesafedeki komşularının oğlu Hüseyin K.nın eski sevgilisi olduğu ortaya çıktı.

ADRESLERİ KARIŞTIRMIŞLAR

Esra Taşın, Hüseyin K.nın ailesinin baskısıyla kendisinden ayrıldığını ve bu yüzden aileye zarar vermek istediğini, durumu sevgilisi Abdullah Başdemire anlattığı, Başdemirin de para karşılığı 2 şahıs kiralayıp, korkutup, zarar vermeleri için Hüseyin K.nın evine gönderilmiş olduğu öne sürüldü.

Başdemirin kiraladığı 2 kişinin kendilerine verilen adresi karıştırıp, Hüseyin K.nın ailesi yerine komşuları Büyükşen çiftini öldürdükleri açıklandı. Abdullah Başdemir ve Esra Taş, kasten öldürmeye azmettirme, Zekeriya Okşen ve Mustafa Okşen de kasten öldürmeye yardım etme suçlarından tutuklandı.

GÖZALTINA ALINAN ÇOBANA TAHLİYE

Soruşturmayı sürdüren jandarma ekipleri, olayın azmettiricisi olduğu ileri sürülen Abdullah Başdemirin o dönem çiftliğinde çobanlık icra eden ve hemen sonra Konyadan ayrılarak Ankaraya giden Afganistan uyruklu Abdulhamid Uzbeki de gözaltına aldı.

Konyaya getirilen Uzbek, jandarmadaki işlemlerinin arkasından adliyeye sevk edildi. Uzbek, basın mensuplarının Siz mi öldürdünüz? sorusuna Yanlış ağabey, Tanrı korusun diyerek yanıt verdi. Uzbek, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Soruşturma sürerken, Uzbek 22 Ekim 2021de adli kontrolle tahliye edildi.

Tutuklulardan Mustafa Okşen de 17 Ağustos 2021de cezaevinde geçirdiği hastalık sebebiyle yaşamını yitirdi. Kasten öldürmeye yardım etme suçundan tutuklu bulunan Zekeriya Okşen de tutukluluk süresine itiraz sonucu nöbetçi barış ceza hakimliğince 4 Şubatta tahliye edildi. Öteki şüpheliler Abdullah Başdemir ve Esra Taşın tutukluk hallerinin devam etmiş olduğu açıklandı.

7 KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

Abdullah Başdemirin yaşamış olduğu Çumra ilçesinde cinayetle bağlantısı olduğu kabul edilen 5 şüpheli, 3 Nisanda jandarma ekiplerince gözaltına alındı. Şüpheliler, ifadelerinin arkasından özgür bırakıldı.

Soruşturma kapsamında İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 22 Martta 7 kişiyi daha gözaltına aldı, bu kişilerin de hepsi ifadelerinin arkasından özgür bırakıldı. Son olarak soruşturma kapsamında 7 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınan 7 şüpheliden E.Ç., cinayetle bağlantısı olduğu iddiasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Büyükşen cinayeti vakasında tutuklu sayısı böylelikle 3e terfi etti. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.