Burs isteyen gençlerin sayısı yüzde 70 arttı

Türkiye’de yaşanmış olan ekonomik kriz gençlerin eğitimlerinin aksamasına yol açarak ülkemizin yarınlarını da tehdit ediyor. Kurulduğu günden bugüne eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV) fırsat eşitliğini sağlayabilmek için gençlere sunmuş olduğu eğitim burslarına bu yıl üstün dereceli müracaat aldı.

3 GENÇ 1 MENÜ

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş, “Geçen yıl 35 bin gençten müracaat almıştık, bu yıl sayı 60 bin oldu. Gözlemlerime nazaran gelecek yıl için müracaat sayısı 100 bini bulur” dedi. TEV’in bursları ile pek oldukca genç eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalma noktasında bir çıkış buluyor, “yemekhanede 3’ümüz bir menüyü paylaşıyoruz” diyen gençlerin karnı doyuyor, dünya standardında eğitim alarak Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecek üstün yetenekli gençlerin önü açılıyor.

TEV’in bu yıl 55’inci yılını kutladığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekbaş, “Türkiye’nin en mühim problemi eğitim. Bağışçılarımızın yardımı ile fırsat eşitliği için çalışıyoruz” dedi.

Prof. Tekbaş, kendisi dahil tüm TEV yönetim kurulu üyelerinin gençliklerinde TEV bursu ile yurtdışında eğitim aldığını, sonrasında ülkeye dönerek hizmet verdiklerini belirterek, “Yurtdışında da Danimarka’dan Japonya’ya, Singapur’dan ABD’ya TEV bursları veriliyor. Bu eğitimleri alan bursiyerler ülkemize dönerek yeni gençlerin bu bursları alabilmesi için kaynak yaratıyor” dedi. Prof. Tekbaş, TEV’in kız evlatlarının eğitimine hususi ehemmiyet verdiğini de altını çizdi.

9.700 genç bağışçıların desteğiyle okuyor

55 yıl ilkin merhum Vehbi Koç’un önderliğinde kurulan TEV, bağışçılarının desteğiyle halihazırda yurtiçi ve haricinde eğitim için toplam 9 bin 700 gence burs desteği sağlıyor. TEV bugüne dek yurt içinde 269 bin 76 burs desteği verirken, 2 bin 124 gencin de yurt dışı yüksek lisans ve doktora eğitimlerinde destek verdi.

Gereksiz bir armağan yerine ‘TEV kart

Hususi günleri kutlarken gereksiz bir alışveriş yerine oldukca daha anlamlı bir armağan arayanlara TEV mutlu ve hususi gün kartları hazırladı. Bağışçılar doğum günü, anneler ya da babalar günü, bayram şeklinde hususi günlerde sevdiklerine armağan etmek suretiyle TEV Mutlu ve Hususi Gün kartları internetten kolayca alınıp dijital olarak da gönderilebiliyor. İstenilen rakamda bağış yapılabiliyor ve gönderilen sayı gizli saklı kalıyor.

Mahalleler okutuyor

TEV mahalle dayanışmasını canlandıracak yeni bir projeye başladı: Okutan mahalleler. Projenin startı “Okutan Kadıköy” ile verildi. Kadıköy’de apartmanlar toplanıp bölgelerinden TEV’e başvuran öğrencilerin eğitimine destek oluyor. Müthiş bir dayanışma hikayesi, bu zor günlerde evlatların elinden tutuyor. Prof. Tekbaş, Adalar Belediyesi’nin sırada bulunduğunu ve yeni belediyelerle projenin genişletileceğini söylemiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir