Bulgaristan, Türk şoförü tokatlayan polisi açığa alıp, soruşturma başlattı – Sözcü

Bulgaristan’da Türk TIR şoförü Muhsin Kazanı hatalı sollama yapmış olduğu nedeni öne sürülerek durdurup rüşvet isteyen, vermeyince de tokatlayan polis ile tarafındaki ekip arkadaşı hakkında soruşturma yapılması için Bulgaristan Sofya Bölge Savcılığı, İçişleri Bakanlığı’na yazı gönderdi. Yönerge üstüne 2 polisi açığa alan Sofya Güvenlik Müdürlüğü, telefonla ulaşmış olduğu Kazan’ı da ifadesine başvurmak suretiyle çağrı etti.

Bulgaristan, Türk şoförü tokatlayan polisi açığa alıp, soruşturma başlattı

Türkiye’de internasyonal taşıma firmasında TIR şoförü olarak çalışan Muhsin Kazan, Almanya’ya götürmüş olduğu tekstil ürünlerini boşaltıp, ülkeye dönmek için yola çıktı. Kazan, Bulgaristan’ın başkenti Sofya civarlarında otoyolda ilerlerken polisler tarafınca hatalı sollama yapmış olduğu nedeni öne sürülerek durduruldu.

Muhsin Kazan, aracından inip, polis otosunun yanına gitti. Para cezasını keseceğini söyleyen Bulgar polisi, rüşvet istedi. Polis, rüşvet vermek istemediğini söyleyen Kazana tokat attı. O anlamış olur, Kazanın kullandığı TIR’ın güvenlik kamerasına yansıdı.

Kazan’ın başvurduğu Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nin girişimlerinin arkasından Bulgaristan Sofya Bölge Savcılığı, basında yer edinen haber, görüntüler ve polisin rüşvet isteyip, bedensel zarar verdiği nedeni öne sürülerek polis memuru hakkında soruşturma başlattı.

Savcılık, İçişleri Bakanlığı İç Güvenlik Müdürlüğü’ne, genel nitelikteki suçların ihtimaller içinde bileşimi hakkında veri oluşturmak için bir araştırma yapması için yazı gönderdi. Bunun üstüne Sofya Güvenlik Müdürlüğü, tokat atan ve yanında bulunan polis memurunu görevden uzaklaştırıp açığa aldı ve haklarında soruşturma başlattı. Savcılığın ek olarak, mevzuyla ilgili Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’nden informasyon isteyeceği kaydedildi.

‘SOFYA EMNİYETİNE DAVET EDİLDİM’

Kamera görüntüleriyle Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği’ne başvurup şikayetçi olan Muhsin Kazan, polisler hakkında soruşturma başlatın Sofya Güvenlik Müdürlüğü’nden telefonla aranarak, ifadesine başvurulmak suretiyle çağrı edildi. Sofya Güvenlik Müdürlüğü’nde Türkçe bilen bir görevlinin kendisini telefonla aradığını söyleyen Kazan, “Bana tokat atan polis ile tarafındaki polis hakkında soruşturma açtıklarını ve açığa aldıklarını söylediler. İfademe başvurmak suretiyle beni Sofya’ya çağrı ettiler. Ben İstanbul’da bulunduğumu ve hafta içinde yeni yükle Almanya’ya yola çıkacağımı ve Sofya’ya uğrayıp ifademi vereceğimi söyledim kendilerine. Ek olarak vakadan dolayı psikolojimin bozulduğunu ve Bulgaristan’dan geçmeye korktuğumu kendilerine ilettim. Aynı olayın başıma tekrardan gelebileceğimi anlatıp, tedirgin olduğumu anlattım. Bana, ‘Asla merak etmeyin, Sofya sınırlarına girince bizi telefonla arayın. Size bir ekip yollayacağız ve sizi karşılayıp, güvenli bir halde emniyete getirileceksin’ dediler. Asla kaygı duymamamı istediler. İfademi alıp, bırakacaklarını söylediler. Ben de hafta içinde Almanya’ya giderken, Sofya’ya uğrayıp, ifademi vereceğimi kendilerine ilettim” dedi.

‘TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞIM’

28 senedir TIR şoförlüğü yaptığını ilk kez başına bu şekilde bir vaka geldiğini ifade eden Kazan, büyük üzüntü yaşadığını söylemiş oldu. İki evladı bulunan Kazan, arkadaşları ile beraber Bulgaristan’da yaşadıkları sorunları içeren bir rapor hazırlayacaklarını ve Sofya Büyükelçiliği’ne sunacaklarını belirterek, “Ek olarak elçiliğimiz aracığıyla mevzuyla ilgili avukat tutacağım. Hukuk mücadelesini devam ettireceğim, polisler hakkında şikayetçi olacağım. Ek olarak polislerle ilgili maddi ve içsel tazminat davası açacağım” diye konuştu. (DHA)

Bulgaristan, Türkiye'ye yönelik 'kırmızı bölge' uygulamasını gevşetti İlginizi Çekebilir Bulgaristan, Türkiye’ye yönelik ‘kırmızı bölge’ uygulamasını gevşetti

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.