Buğdayda büyük risk: Çiftçi, tüccarın verdiği fiyata mahkum bırakılıyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, geçen yıl 17 Mayıs’ta açıklanan hububat taban fiyatının bu yıl Haziran ayına girilmesine karşın halen açıklanmamış olmasının, üreticileri endişelendirdiğini söylemiş oldu.

Bazı bölgelerde buğday hasadına başlandığına dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, “Geçmiş dönemlerde hasat öncesinde buğday taban fiyatı açıklanırdı. Geçen yıl 17 Mayıs’ta buğday taban fiyatı açıklanmıştı. Sadece bu yıl hemen hemen hububatta, mercimekte ve nohutta taban fiyat açıklaması yapılmadı. Ziraatçi, tüccarın verdiği fiyata mahkum bırakılıyor” hatırlatmasında bulunmuş oldu.

SENE BAŞINDAN BU YANA 1.5 MİLYON TON BUĞDAY İTHAL EDİLDİ

Taban fiyat açıklanmadığı için hasat yapılmaya başlanan bölgelerde çiftinin, tüccarın vereceği fiyata mahkum edildiğini vurgulayan Gürer, iktidarın yılbaşından bu yana tonu 6 bin 700 lirayı da kabul eden fiyatlardan 1,5 milyon ton buğday ithal ettiğini anımsattı.

EN AZ 7 BİN LİRA OLMALI

Buğday, arpa, çavdar, nohut ve mercimek benzer biçimde ürünlerle ilgili 2022 yılına ilişkin taban fiyatların hemen hemen açıklanmadığına dikkat çeken CHP Milletvekili Gürer, “Bu yıl ton başına buğday taban fiyatı minimum 7 bin lira olmalı. Ziraatçi taban fiyatta memnun edilirse, ülkemiz tarımsal üretimde kendi kendine yeten ülke konumuna erer” diye konuştu.

TMO’YA UYARI: BU YIL DA AYNI HATAYA DÜŞME

TMO’nun geçen yıl ekmeklik buğday için ton başına 2 bin 250 lira taban fiyat açıkladığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Kurtarılışı Gürer, “Sadece yerli üreticiye 2 bin 250 lira veren TMO, aynı ürünü yurtdışından 5 bin 700 liraya ithal etti. Bu yıl da aynı hataya düşülmemeli” dedi.

VERİM KAYBI ÇOK OLACAK

Kafi taban fiyat verilmediği için çiftçinin hububat ekiminden uzaklaştığına da işaret eden Gürer,

“3,5 milyon hektar buğday ve arpa ekim alanı ne yazık ki ekim dışı kaldı. Ziraatçi taban gübre atamadı. Üst gübre atamadı. Buğdayda istediği benzer biçimde verimlilik sağlayamadı. Arpa ve buğdayda verim kaybı yaşanacak. Sorun var fakat ortadan taban fiyat yok.

Çiftçinin, üreticinin sesini duymayan iktidar, hemen hemen taban fiyat açıklayamadı. Bir an ilkin buğday, arpa, çavda, nohut ve mercimek tutarları açıklanmalı.

Girdi maliyetleri gübre de yüzde 342 oranında bir yılda arttı. Mazot tutarları, ilaç, elektrik, tohum, ekipman bakımı, tarla kirası ile averaj yüzde 200ü aşan fiyat artışları karşısında ziraatçi ürettiği üründen zarar etmeyecek bir taban fiyat şarttır.

Mercimek, nohut içinde taban fiyatlar Ziraatçiyi mutlu etmelidir. AKP iktidarı hasattan ilkin fiyat açıklamakla övünüyordu. Çukurova’da hasat başladı. Halen taban fiyat ortada yok” şeklinde konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.