Bucha’dan korkunç görüntüler… Rusya yalanladı, BM çağrı yaptı

Rusya Müdafa Bakanlığı, Rus askerlerinin Bucha kentindeki sivilleri öldürdüğüne dair çıkan haberleri yalanlayarak, “Rusya ile Ukrayna içinde Türkiye’de meydana gelen karşı karşıya görüşmelerin ertesi günü, 30 Mart’ta tüm Rus birliklerinin Bucha’dan tamamen çekildiğini bilhassa belirtmek isteriz” dedi.

Bucha’dan korkunç görüntüler… Rusya yalanladı, BM çağrı yaptı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yakın mesafede bulunan Bucha kentinin Rus ordusundan temizlenmesinin peşinden Ukrayna ordusu kentin sokaklarında oldukca sayıda sivilin cansız bedeni ile karşılaşmış, bir evin bodrum katında ise elleri arkadan bağlı şekilde duvara karşı dizilerek infaz edilen oldukca sayıda sivilin cansız bedenine ulaşılmıştı. Ukrayna tarafınca, Rus ordusunun Bucha kentinde sivilleri öldürdüğüne dair iddialara Rusya Müdafa Bakanlığı tarafınca yalanlama geldi.

“RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI, KİEV REJİMİNİN SUÇLAMALARINI REDDEDİYOR”

Açıklamada, “Rusya Müdafa Bakanlığı, Kiev bölgesinin Bucha kentinde sivillerin öldürülmüş olduğu iddiasıyla Kiev rejiminin suçlamalarını reddediyor. Bu yerleşimin Rus silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında olduğu süre süresince, tek bir bölge sakini herhangi bir sertlik eyleminden zarar görmedi” denildi.

“KENT SAKİNLERİ RAHATÇA DOLAŞABİLİRLER”

Rus askerlerinin Kiev yerleşim bölgesinde 452 ton insani yardım ulaştırdığı ve dağıttığı anlatılan açıklamada, “Kent Rus ordusunun kontrolü altındayken şehir sakinleri rahatça dolaşabildiler ve tüm kitle yazışma araçlarını kullanabildiler. Bucha kentinden çıkış engellenmedi, Tüm mahalli sakinler, Belarus da dahil olmak suretiyle şimal yönünde özgürce hareket edebildi” denildi.

“RUS BİRLİKLERİ BUCHA’DAN TAMAMEN ÇEKİLDİ”

Rus ordusunun Kiev’in kuzeyindeki Bucha kentinde çekilmiş olduğu hatırlatılan açıklamada, “Rusya ile Ukrayna içinde Türkiye’de meydana gelen karşı karşıya görüşmelerin ertesi günü, 30 Mart’ta tüm Rus birliklerinin Bucha’dan tamamen çekildiğini bilhassa belirtmek isteriz. Ek olarak, 31 Mart’ta Bucha şehrinin Belediye Başkanı Anatoly Fedoruk, video mesajında şehirde Rus ordusunun olmadığını doğruladı. Ek olarak sokaklarda elleri bağlı olarak yaralanan mahalli sakinlerden dahi bahsetmedi. Bu yüzden, Bucha’daki tüm sözde ‘kabahat kanıtlarının’ Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) memurları ve Ukrayna televizyonu temsilcilerinin şehre geldiği 4. günde ortaya çıkması şaşırtıcı değil” denildi.

“KİEV REJİMİNİN BAŞKA BİR ÜRETİMİ”

Açıklamada, “Minimum dört gün sonrasında görüntüleri Kiev rejimi tarafınca gösterilen, tüm insanların cesetlerinin katılaşmamış olması, kadavra lekelerinin olmaması ve yaralarda pıhtılaşmayan kan olması bilhassa kaygı vericidir. Tüm bunlar, Mariupol’de doğum hastanesinde ve öteki şehirlerde olduğu şeklinde Bucha’dan gelen fotoğrafların ve video görüntülerinin Batı medyası için Kiev rejiminin bir başka üretimi bulunduğunu reddedilemez bir gerçektir” ifadeleri kullanılarak, söz mevzusu fotoğraf ve görüntülerin provokasyon olduğu öne sürüldü.

BM GENEL SEKRETERİ’NDEN BUCHA ÇAĞRISI

Ukrayna’nın Bucha kentinde Rus ordusunun geri çekilmesinin peşinden Ukrayna ordusu kentin sokaklarında oldukca sayıda sivilin cansız bedeni ile karşılaşırken, Bucha’daki vahşet görüntüleri dünyanın gündemine oturdu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Ukrayna’nın Bucha kentinde öldürülen sivillerin görüntüleri beni derinden sarstı. Bağımsız bir soruşturmanın etkili bir hesap verebilirliğe yol açması esastır” dedi.

Ukrayna'dan gelen görüntüler dünyayı ayağa kaldırdı: Cesetlerle dolu sokaklar... İlginizi Çekebilir Ukrayna’dan gelen görüntüler dünyayı ayağa kaldırdı: Cesetlerle dolu sokaklar… Avrupalı liderlerden Rusya'nın savaş suçu konusunda soruşturulması çağrısı İlginizi Çekebilir Avrupalı liderlerden Rusya’nın harp suçu mevzusunda soruşturulması çağrısı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir