Bu yıkımı durdurun!

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, Erzincan İliç’te etkinlik gösteren altın madenindeki siyanür ve sülfürik asitin doğaya salındığı iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Tekin, “Ülkenin suyunu, ormanını, kıyılarını, toprağını ana para benzer biçimde gören bu iktidarın politikaları ülkemizi telafisi mümkün olmayan bir yıkıma doğru sürüklüyor.

Erzincan İliç’te tarihin en büyük ekolojik yıkımı yaşanıyor! Bölge Çernobil’e dönmüş durumda” dedi. Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafınca yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

FIRAT NEHRİ TEHLİKEDE

1. İliç’te etkinlik yürüten altın madeni şirketinin, siyanürlü ve sülfürik asitleri buharlaştırarak atmosfere bıraktığı iddiası doğru mudur? Biriken zehirli sular taşmasın diye, “evaporatör” denilen bir aletle atmosfere buğu salmak insan sağlığına tehdit değil midir?

2. Milyonlarca ton zehirli kimyasal madde ile emek verme yürütülen bu şekilde bir tesise ‘Çevresel Tesir Değerlendirme’ (ÇED) pozitif yönde sonucu iyi mi verilmiştir?

3. Fırat Nehri’ne bir tek 300 metre uzaklıkta bulunan tesiste ihtimaller içinde bir felakette buradaki siyanürün ve sülfürik asitin dereye karışma ihtimaline yönelik ne benzer biçimde önlemler alınmıştır?

4. Son aylarda madende çalışan işçiler arasından ciddi sıhhat sorunlarının ortaya çıkmaya başladığı yönünde mühim duyumlar almaktayız. Bu iddialar doğru mudur?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.