‘Bu model istikbalin satılması demek’

AKP döneminde yap-işlet-devret modeli ile meydana getirilen son proje 1915 Çanakkale Köprüsü oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de 30 yıl ilkin uygulanan sadece AKP döneminde zirve meydana getiren model için “1915 Çanakkale Köprümüz, kamu-özel iş birliği de denilen yap-işlet-devret modeliyle inşa ettiğimiz son eserdir. İnşallah bunun devamı gelecek burada kalmayacağız” dedi.

‘BORÇ ALMANIN TÜRKÇESİ’

Eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın ise bu modele “Yap-işlet-devret dediğiniz yüzde 30’la borç almanın Türkçesi. Yap-İşlet-Devret demek istikbalin satılması demek” diyerek karşı çıkmış olduğu ortaya çıktı. Erdoğan’ın konuşmasından sonrasında toplumsal medyaya düşen merhum eski Başbakan Erbakan’ın yap-işlet-devret modelini eleştirdiği konuşmada bu model için ‘geleceğin ipotek altına alınması’ yorumunu getirmiş olduğu görüldü.

Erbakan, 3 Temmuz 1993’te TBMM’de yapmış olduğu o konuşmada özetle şunları söylüyor: “İşte müflis, ne yapıyor şimdi İstikbalimizi de parselliyor. İstikbalse 200 liralık elektriği 1.200 liraya yaptırıp başkalarına satacaksınız, 40 yıl de hepimiz 200 liralık elektriği 1.200 lira kilovatsaatini ödeyecek. Böylece istikbali şimdiden satıp, parselleyip eziyoruz.”

‘Ne sahipsiz ülkeyiz’

Merhum eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın 1993’te Meclis’teki yap-işlet-devret projeleri eleştirdiği konuşmasında “Ne sahipsiz bir ülkeyiz” demesi de dikkat çekti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir